Bayan Semazenler Çanakkaleli Kadınları Büyüledi

16 Ekim 2012

Çanakkale Tasavvuf Vakfı’nın düzenlemiş olduğu Osman-ı Zinnureyn Hazretlerini Anma Programı ve Sema Töreni, Çanakkaleli bayan misafirlerini adeta büyüledi.

Çanakkale ilk kez bayan semazenlerin sema törenine ev sahipliği yaptı. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programda bayan semazenler rengarenk tennureleriyle izleyenleri şaşkına çevirdi. Kültürümüzün en önemli değerlerinden biri olan sema törenlerini yalnızca erkeklerin icra edebileceği düşünceleri, bayan semazenlerin programıyla yıkılmış oldu. Çanakkale Tasavvuf Vakfı Bayan Temsilcisi Beyza Bölükbaşı, açılış konuşmasının ardından Osman-ı Zinnureyn Hazretleri hakkında bilgiler verdi. “Sizleri sema töreniyle baş başa bırakmadan önce üstadımız Mustafa Özbağ’ın sema üzerine sözlerini paylaşmak istiyorum.” diyen Beyza Bölükbaşı’ndan şunlar kaydedildi: Sema gönül fırtınalarının dışa aksetmesidir. “Sema, aşk halinin görsel olarak anlatımıdır. Tasavvuf madem ki aşkın üzerine kurulmuştur her içselliğin bir dışa vurumu olacağına göre sema da aşkın görsel olarak dışa vurumudur. Sema bir gösteridir. Kainattaki büyük oluşumun ve zerrenin içindeki o muhteşem içselliğin dışa, bizim anlayacağımız makama ve mekana bir tecelliyatıdır. Sema gönül fırtınalarının dışa aksetmesidir. Gönüldeki aşkın tecelliyatının anlatımıdır. Bir şekilde dildir. Dil harf çıkarırsa konuşma olur. Sema da aşığın dilidir, konuşmasıdır” dedi.

Sema Mevlevilerin zikir törenleridir
Semanın Mevlevilerin en önemli ritüellerinden birisi olarak bu manada Mevlevilerin zikir törenleri olduğunu söyleyen Bölükbaşı, “Semazenlerin 360 derecelik dönüşüne çark denir. Her çark atışında içlerinden Allah derler. Sema izleyenlerin kendilerini semaya verirler ve Allah derlerse inşallah onlar da sema etmiş gibi nasipdar olurlar.” dedi.

Sunumunun ardından semazen başının sahneye postu sermesiyle başlayan tören, yirmi kişilik bayan mutrıban ekibinin ve on bayan semazenin sahneye çıkışıyla devam etti. Rengarenk tennureleriyle sema eden bayan semazenleri izleyenler gözyaşlarını tutamadı.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir