Baykal, Deniz Feneri'nin Hakkında Açtığı Davayı Değerlendirdi

15 Mayıs 2009

Çanakkale’ye gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Deniz Feneri Derneği’nin hakkında açtığı davayla ilgili olarak, kendi mal varlığının tespiti konusunda gerekeni en kısa sürede yapacağını vurguladı.

Baykal, Deniz Feneri Derneği’nin, “Açıklamalarıyla tüzel kişiliğimize saldırıyor” diyerek hakkında açtığı 1 milyon liralık tazminat davası konusunda ilk kez Çanakkale’de konuştu. Mahkemenin dernek avukatının isteğiyle mal varlığının araştırılmasını istemesine gülerek cevap veren Baykal, “Ben menkul, gayrimenkul mal varlığımı, banka hesaplarımdaki bütün hesap durumumu bütün ayrıntılarıyla, kesin şekilde, en doğru biçimde, en kısa zamanda yargıya intikal ettirmeyi ahlaki, kanuni ve siyasi bir görev, sorumluluk olarak görüyorum. Bu konuda gereğini derhal yapacağım” dedi.

BAYKAL, ÇANAKKALE’DE MORAL BULDU

Yerel seçimlerden başarı ile çıkan CHP’li belediyeleri ziyaret etmek amacıyla Çanakkale’ye gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, uçakla geldiği havaalanında kalabalık bir partili grubu tarafından karşılandı. Otobüsle ilk olarak Kepez beldesine giden Deniz Baykal, burada Belediyle Başkanı Ömer Faruk Mutan ile bir süre görüştü. Yöresel meyveler ikram edilmesi karşısında memnuniyetini dile getiren Baykal, Kepez’in önemine değindi. Bu arada Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan’ın meclis üyelerini tanıtırken, “Bu da bayan meclis üyemiz Yüksel Özdemir. Kendisi aynı zamanda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği 2. Başkanı’dır” demesini üzerine espri yapan Baykal, “Tutuklanma falan yok değil mi?” dedi. Bunun üzerine makamda bulunanlar gülmekten kendilerini alamadı.

“MAL VARLIĞIM İLE İLGİLİ GEREKENİ EN KISA SÜREDE YAPACAĞIM”

Ziyaret sırasında basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, mal varlığıyla ilgili talebe memnuniyetle cevap vereceğini belirterek, “Bunu memnuniyetle doğal karşılıyorum. Yarının bize her türlü soruyu sorma hakkı vardır. Bizim görevimiz, sorumluluğumuz bu sorulan soruları en kısa zamanda, en doğru ve kesin biçimde cevaplandırmaktır. Aynen bunları böyle yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır. Adalete yardımcı olmak bizim görevimizdir. Ben menkul, gayrimenkul mal varlığımı banka hesaplarımdaki bütün hesap durumumu bütün ayrıntılarıyla, kesin şekilde, en doğru biçimde, en kısa zamanda yargıya intikal ettirmeyi ahlaki, kanuni ve siyasi bir görev, sorumluluk olarak görüyorum. Bu konuda gereğini derhal yapacağım. Bunun sorulmasından hiçbir rahatsızlanmam, gocunmam söz konusu değildir” diye konuştu.
Yargının görevini yaptığını kaydeden Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ona yardımcı olmak da bizim görevimizdir. Bize yönelik yargının görev yapmasından büyük memnuniyet duyuyorum. Umarım bu anlayış başka ihmal edilmiş bazı davalar için de hızlandırıcı bir etki getirir. Oralarda da bir kıpırdanma başlar. Her iddia soruşturulsun. Biz zaten bunun mücadelesini veriyoruz. Dokunulmazlıklar kaldırılsın, milletvekillerinin bir imtiyazı olmasın. Hepimiz bir vatandaş gibi şeffaf, saydam bir biçimde kamuoyunun önünde, yargının önünde hesap verelim.”

Daha sonra Kepez Belediyesi önünde vatandaşlara yönelik kısa bir konuşma yapan Baykal, ardından “Conkbayırı” isimli deniz otobüsü ile Gelibolu Belediyesi’ni ziyaret etmek üzere Kepez’den ayrıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir