Bayram Tatilinde Troya’ya Ziyaretçi Akını

Bayram Tatilinde Troya’ya Ziyaretçi Akını
18 Haziran 2018

Bayram tatilini fırsat bilen yerli, yabancı pek çok turist bu yıl da Troya’yı ziyaret etti. Geçtiğimiz yıla göre ziyaretçi sayısında büyük artış görüldü.

Çanakkale’ye turizm anlamında büyük katkı sunarak ‘2018 Troya Yılı’nın meyveleri alınıyor. Dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’deki bütün fuarlarda Çanakkale Valiliğinin girişimleriyle tüm detaylarıyla tanıtılan Troya, adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Tanıtımlar, Troya Ören Yerini ziyaret eden turist sayısına da fazlasıyla yansıdı. Turnike geçiş istatistiklerine göre 2017 yılının 1 Ocak 31 Mayıs tarihlerini kapsayan ilk beş ayında, 111 bin 259 kişi ziyaret ederken, 2018 yılında aynı tarihlerde Troya’yı 189 bin 83 kişi ziyaret etti. Troya Ören Yeri’nde ziyaretçi patlaması yaşandığını belirten Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, “Troya, Çanakkale’nin en önemli destanlarından birisi. 103 yıl evvel bu milletin, milli olarak yazdığı bir destan var. Avrupalılara, Avusturalya ve Yeni Zelandalılara karşı. Bir de Homeros’un İlyada Destanı’nın yazıldığı yer, destanlar şehri Çanakkale. İşte bu destanlar şehri Çanakkale’mize hem yerli ve hem yabancı turistlerimiz akmaya devam ediyor. Bu sene 2018 Troya Yılı münasebeti ile Türkiye’nin en önemli destinasyonu olan Troya’ya ziyaretçi patlaması adeta yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl 2017 yılında ilk beş ayında yaklaşık 110 bin kişi Troya Ören Yeri’ni ziyaret eder iken bu sene yaklaşık 200 bin kişiye ulaştı ki bu yaklaşık hemen hemen iki katına ulaştı. Bu da tabi ki sevindirici bir tablo. Troya Ören Yeri Türkiye’nin ören yerleri içerisinde dördüncü, müze ve ören yerlerinin total olarak birlikte değerlendirdiğimizde de ziyaretçi alma anlamında ilk on sırası içerisinde” dedi.

2018 Troya Yılı’nda Çanakkale Valiliği’nin öncülüğünde birçok etkinliğe imza attıklarını ve atmaya devam edeceklerini ifade eden Dokuz, “2018 Troya Yılı münasebeti ile ulusal ve uluslararası birçok organizasyona hem bakanlığımız hem valiliğimiz olarak organizasyonları sürdürmekteyiz. 2018 Troya Yılı’nı en iyi ve en güzel şekilde değerlendirmeye çalıştık. 2023’te Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’nin turizmde hedefleri var. 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir elde edilmesi. Bu anlamda bu gelirlere ulaşmada Çanakkale çok önemli bir potansiyele sahip. Biz de bu hedeflere ulaşmada il olarak en iyi ve en güzel şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. 2018 Troya Yılı’nı da bu anlamda en iyi ve en güzel şekilde etkinliklerle, organizasyonlarla, alt yapı ve üst yapı yatırımları ile destekleyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

1
TROYA MÜZESİ’NİN AÇILMASI HEDEFLENİYOR

2018 Troya Yılı’nın Türkiye turizmine en kalıcı katkısı ise Troya Müzesi olacak. Troya Ören Yeri girişinde 100 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 10 bin metrekare kapalı alan üzerinde Troya Müzesi açılacak. Dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzesi örneklerinden biri olacak Troya Müzesi’nin mimari projesi, uluslararası saygın bir jüri heyeti tarafından 150’den fazla proje arasından seçildi.
Türkiye ve dünya kültür mirası için oldukça önemli bir değere sahip olan Troya’nın, Troya Müzesi ile uluslararası bir farkındalık üretilerek dünya gündeminde yer alması amaçlanıyor. 5 bin yıllık tarihin efsane ve mitlerine ev sahipliği yapacak Troya Müzesi, Doğu ve Batı kültürlerini Çanakkale’de buluşturarak Troya medeniyetini dünyaya tanıtacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir