Bayramiç ve Ezine’de ‘Girişimcilik’ Konulu Panele Büyük İlgi

Bayramiç ve Ezine’de ‘Girişimcilik’ Konulu Panele Büyük İlgi
03 Nisan 2009

Çanakkale’nin Bayramiç ve Ezine ilçelerinde gerçekleştirilen “Girişimcilik Üzerine Konuşmalar” konulu panel büyük ilgi gördü.

İlk panel Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Bayramiç Meslek Yüksekokulu Genç Girişimciler Topluluğu’nun organizasyonunda Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirdi. Panel öncesi bir konuşma yapan Bayramiç Meslek Yüksekokulu Genç Girişimciler Topluluğu Başkanı Alper Selvi, topluluğun 2008-2009 eğitim öğretim dönemi içerisinde Bayramiç Meslek Yüksekokulunda yapmış olduğu faaliyetlerden bahsetti. Açılış konuşmasını yapan Genç Girişimciler Topluluğu Akademik Danışmanı Uzman Hikmet Yurteri ise, topluluk olarak her fakülte ve meslek yüksekokullarında bulunan öğrencilerin girişimcilik ruhuyla donatılması noktasında çalışmalar yaptıklarını belirterek, organizasyonun gerçekleştirilmesine katkı sunanlara teşekkür etti. Panelde ilk olarak konuşan Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Kazım Kirtiş, meslek yüksekokullarında bulunan bölümlerden ve iş olanaklarından bahsederek, başarının pes etmeden mücadele ederek kazanıldığını vurguladı. Dr. H. İbrahim Bodur Girişimcilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nazan Yelkikalan ise girişimciliği derinlemesine ele alarak girişimciliğin bir meslek olduğundan ve günümüz dünyasında girişimciliğin vazgeçilmez olduğundan söz etti. Özellikle kamu’da iş bulmanın zorlaştığını, özel sektörün aile şirketi olması münasebetiyle yükselmenin zor olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Yelkikalan, girişimciliğin tek seçenek olduğunu ifade etti. Bayramiç Kaymakamı Bahattin Atçı ise öğrencilere geçmiş yaşamdan örnekler vererek, girişimcilik olmadan üretimin olamayacağının altını çizdi. Panel sonrası katılımcılara teşekkür plaketleri takdim edildi. Panele Çanakkale Vali Yardımcısı Bahir Altunkaya başta olmak üzere, Bayramiç Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, Meslek Yüksekokullarından Sorumlu Rektör Danışmanı Prof. Dr. Eyüp Özdemir, Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kazım Kirtiş, Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Sakin Tuncer, Biga Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Adem Tekinay, Bayramiç Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hamit Altay, Dr. H. İbrahim Bodur Girişimcilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nazan Yelkikalan, Genç Girişimciler Topluluğu Akademik Danışmanı Uzman Hikmet Yurteri, Genç Girişimciler Topluluğu Genel Başkanı Alper Vuralın, Bayramiç Meslek Yüksekokulu’nun Öğretim Elemanları, Bayramiç Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

İKİNCİ PANEL EZİNE?DE YAPILDI

Öte yandan girişimcilik konulu ikinci panel ise Ezine ilçesinde yapıldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ezine Meslek Yüksekokulu ve Genç Girişimciler Topluluğu işbirliğinde, Ezine Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirilen panele Gelibolu Mevlevi tatlısı üreticisi Atiye Laçin konuşmacı olarak katıldı. Ezine Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Hüsniye Fırat Şimsek’in açılış konuşmasıyla başlayan girişimcilik söyleşisinde Gelibolu Mevlevi Tatlıları Üreticisi Atiye Laçin, girişimcilik hikayesini öğrencilerle paylaştı. Bir işe başlarken ısrarcı ve mücadeleci olunması gerektiğini belirten Yalçın “Ne kadar tüketenseniz o kadarda üreten olmalısınız. Tutarlı ve kararlıysanız insanlar sizi buluyorlar. Bu işe girerken bana destek vermeyenler benim farklı düşünmemi sağladılar” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir