Bayramiç’te Çobansız Hayvancılık

Bayramiç’te Çobansız Hayvancılık
20 Temmuz 2009

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Ağaçköy’de hayvancılık yapan bir kişi, otomobil aküsü ile yaptığı bir düzenek sayesinde çitlere akım verip hayvanların dışarı çıkmasını engelliyor.

Ağaçköy’de büyükbaş hayvancılık yapan Mutlu Eroğlu, oto aküsü yardımı ile hayvanların ağıl çevresinden ayrılmasını önlemek için bir düzenek yaptığını belirterek, “Hayvanların başında sürekli durmak bize zaman kaybettiriyordu. Kafes tel, dikenli tel ve çiti yıkıp ağıldan çıkarak çevre bahçelere zarar veren hayvanlar, şimdi ağıl çevresine çektiğimiz tellerdeki bu ip sayesinde ağıldan ayrılmıyor. Bu ipe oto aküsünden 3 saniyede bir ters enerji akımı veriliyor. Hayvanlar da bu ipe dokunduklarında düşük voltajlı akıma tutulduğu için bir daha bunun yanına yaklaşmıyorlar. Biz de gün boyu ağılı beklemek zorunda kalmıyoruz. Bir akü yaklaşık 5 ay yeterli enerji veriyor. Aynı aküyü şarj ettirerek tekrar kullanıyoruz. Bu sayede hayvanlara bakacak çoban ihtiyacımız ortadan kalkıyor” dedi.

Sistemi kuran elektrikçi ise bu sistemle arazide bulunan tarlaların yaban domuzlarından da korunabileceğini ileri sürdü.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir