Kadın Çiftçiler Yarışıyor

29 Şubat 2012

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen “Kadın Çiftçilerin Saanen Keçi Yetiştiriciliği Eğitimi” projesi tanıtımında düzenlenen yarışmada Bayramiç’i temsil edecek kadın çiftçi belirlendi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) desteklediği proje kapsamındaki Saanen keçi yetiştiriciliği eğitim semineri slayt gösterimi ile gerçekleştirildi. Bayramiç Halk Eğitim Merkezi salonunda gerçekleştirilen etkinlikte konuşma yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Fevzi Uğur, Saanen keçi yetiştiriciliği projesine çok önem verdiklerini belirterek, “Kadın üreticilerimiz her alanda olduğu gibi keçi yetiştiriciliği konusunda da örnek oluyorlar” dedi. Bayramiç Kaymakamı Osman Yenidoğan da yaptığı konuşmada okuma yazma kurslarına ayrı bir önem verdiklerini belirterek,” Kurslara katılan tüm katılımcılara çeyrek altın vaadim sürüyor. Her katılımcıya çeyrek altın vereceğim. İlçemizin ekonomisinde 2 temel kaynaklardan biri, meyvecilik diğeri ise hayvancılık. Bu paralel doğrultusunda ilçemiz kalkınması acısından önemli çalışmalar yapılıyor. Ziraat Bankası küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerine 7 yıl vadeli 0 faizli kredi veriyor” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından hak sahiplerine keçi sağım makineleri dağıtıldı. Ardından da kadın çiftçiler yarışmasına geçildi. 8 bayan çiftçinin katıldığı yarışmada 15 sorunun 14’üne doğru cevap veren Türkmenli köyünden Cahide Başaran birinci olarak Çanakkale’de düzlenecek kadın çiftçiler yarışmasına katılmaya hak kazandı. Etkinliğe Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Sakin Tunçer, Bayramiç İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Uydaş ve çalışanlar, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, bazı köy muhtarları ve yarışmaya katılan yarışmacı yakınları ile davetliler katıldı.

LAPSEKİ’DE KADIN ÇİFTÇİLER YARIŞTI
Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde gerçekleştirilen yarışmada kadın çiftçiler birinci olabilmek için birbirleri ile kıyasıya mücadele etti. Yarışmada bütün sorulara doğru cevap veren 2 yarışmacı jüri heyetine zor anlar yaşattı. Jürinin elinde soracak soru kalmayınca yarışmaya 10 dakika ara verildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan yarışma öncesi bir konuşma yapan Lapseki İlçe Tarım Müdürü Hatice Ceren, ilçede yeni göreve başladığını belirterek, “Kıraç topraklardan sonra denizi gördüm. Lapseki’de sizinle beraber olduğum için çok mutluyum. İnşallah el birliği ile Lapseki’nin bereketli toprakları için güzel şeyler yapacağız. Bugün burada kadın çiftçiler yarışıyor yarışmasına katılan hanımlarımızın cesaretinden dolayı canı gönülden kutluyor ve başarılar diliyorum” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın her sene düzenlediği ve Plevne İlköğretim Okulu gösteri salonunda gerçekleştirilen yarışmaya Yeniceköy, Subaşı, Kızıldam, Dumanlı ve Karamusalar köylerinden toplam 6 kadın çiftçi katıldı. Yarışmada 15. ve 25. sorularda Yeniceköy, Subaşı, Kızıldam ve Dumanlı köyü yarışmacıları elendi. Son kısımda Karamusalar köyünden yarışmaya katılan 2 kadın çiftçi finale kaldı. Finalde Seyhan Karayer ve Sabriye Gökçe, sorulan 35 sorunun 34 tanesine doğru cevap verdi. Eşitliğin bozulmaması üzerine 10 yedek soru soruldu. Ancak yarışmacılar bu soruların da tamamına doğru cevap verince jürinin elinde soracak soru kalmadı. Bunun üzerine yarışmaya 10 dakika ara veren jüri heyeti kendi aralarında yeni soru hasırlamak zorunda kaldı. Hazırlanan 15 yeni soru sonucunda 12. soruda yarışmacılardan Seyhan Karayer doğru cevap vererek birinciliği kazanırken, yanlış cevap veren Sabriye Gökçe ise ikinci oldu.

Birinci Seyhan Karayer, yarışmaya 4 yıldan buyana katıldığını, fakat Dumanlı köyünü geçemedikleri için elendiklerini belirterek, “Bu yıl ise yarışmaya çok iyi hazırlanıp kazandık. Lapseki’yi Çanakkale’de yapılacak il birinciliği yarışmasında temsil edeceğim. Bu sebeple çok mutluyum” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir