Bayramiç’te Kokoreç Kavgasından Etnik Gerilim

Bayramiç’te Kokoreç Kavgasından Etnik Gerilim
05 Ağustos 2009

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde düğünde çıkan kokoreç kavgasından Türk-Kürt gerginliği çıktı.Yüzlerce kişi sokaklara döküldü

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde önceki gün gece sokakta yapılan bir düğünde, davetlilere ikram edilen kokoreçten kendisine verilmemesine kızan 48 yaşındaki Fahrettin Baydo’nun, kasaplık yapan CHP İlçe Yönetim Kurulu üyesi Uysal Yılmaz ve CHP eski İlçe Başkanı Sadık Gögüsgeren’i bıçakla yaralamasının ardından olay farklı bir boyuta taşındı. Olaydan ilçedeki tüm Doğu kökenlileri sorumlu tutan yaklaşık 300 kişilik grup, dün gece sokakta toplandı. Polis ve jandarma ekipleri ilçede yoğun güvenlik önlemleri alırken, kalabalık 4 saatlik beklemenin ardından dağıldı.

Önceki gece, Bayramiç’te Hasan Karakuş ile Gamze Adalı’nın Muradiye Mahallesi’nde sokakta yapılan düğünde, aynı zamanda kasap olan CHP İlçe Yönetim Kurulu üyesi Uysal Yılmaz tarafından hazırlanan kokoreçler davetlilere dağıtıldı. Kendilerine kokoreç verilmemesine kızan Fahrettin Baydo ve arkadaşı 42 yaşındaki Taner Demir, düğün bittikten sonra kasap çırağı Kazım Kaya’yı aramaya başladı. Çırağın nerede olduğunu öğrenmek için kasabın sahibi Uysal Yılmaz’ın oturduğu eve giden ikili, iddiaya göre kapıya çıkan kasabın annesi Habibe Yılmaz’ı tartakladı. Üst katta oturan Uysal Yılmaz ise gürültüyü duyup aşağıya indi.

İkili ile kasap Uysal Yılmaz tartışmaya başladı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine olay yerine gelen polis, Baydo ile Demir’i ifadelerini almak üzere İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. İkili, yine ifade vermek için aynı yere gelen kasap Uysal Yılmaz ile kapıda bir kez daha karşılaşıp kavgaya tutuştu. Baydo, üzerindeki bıçakla kasap 34 yaşındaki Uysal Yılmaz’ı İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde, koltuk altından ve göğsünden yaraladı. Uysal Yılmaz’ın yanında bulunan arkadaşı CHP eski İlçe Başkanı aynı yaştaki Sadık Göğüsgeren’i de karnından yaralayan Baydo, polis tarafından etkisiz hale getirildi. Yaralı Uysal Yılmaz ile Sadık Göğüsgeren, Bayramiç Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalelerinin ardından Çanakkale Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

GERGİN GECE

Kars Arpaçay nüfusuna kayıtlı Fahrettin Baydo’nun, Uysal Yılmaz ve Sadık Gögüsgeren’i İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde bıçakla yaralaması, ilçede tepkilere neden oldu. Olaydan ilçedeki Doğu kökenlileri sorumlu tutan yaklaşık 300 kişilik grup, dün gece sokaklara döküldü. Polis ve jandarma ekipleri ilçede yoğun güvenlik önlemleri alırken, Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü’nden takviye ekip istendi. Çevik kuvvet, Bayramiç Garajı, belediye binası, yakınındaki çay bahçesi ve parkta toplanan öfkeli kalabalığı yatıştırmaya çalıştı. Bazı vatandaşların kimlik bilgileri alındı. Olayların büyümesinin önlenmesi için ilçedeki bazı siyasi partilerin yöneticileriyle Bayramiç İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde toplantı düzenlendi. Saat 20.00 sıralarında toplanmaya başlayan grup, tüm uyarılara rağmen yaklaşık 4 saat boyunca dağılmadı. Kalabalık, daha sonra gece yarısı dağılıp evlerine gitti.

TUTUKLANDI

Bıçakla yaralama olayının şüphelisi Fahrettin Baydo ise sorgusunun ardından Adliye’Ye sevk edildi. Baydo, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanıp cezaevine gönderildi. Baydo’nun arkadaşı Demir ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Çanakkale Devlet Hastanesi?ne tedavileri süren yaralı Uysal Yılmaz’ın halen hayati tehlikeyi atlatamadığı, Sadık Göğüsgeren’in ise sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi

[Haber ve Fotoğraf Kaynağı: Radikal]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir