Bayramiç’te Süt Eylemi

Bayramiç’te Süt Eylemi
07 Nisan 2010

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üreticiler, düşen süt fiyatlarını protesto etmek amacıyla vatandaşlara 2 ton ücretsiz süt dağıttı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bayramiç Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şinasi Darıcı ve Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, üretici üzerinde oynanan oyunlara bir an önce dur denmesi gerektiğini belirterek, “Süt fiyatlarının düşmesiyle vatandaşlar sığır, keçi ve koyunlarını satmak zorunda kalacak. Bu da et fiyatlarına yansıyacak. Bayramiç Süt Üreticileri Birliği olarak süt fiyatlarındaki düşüşü kabul etmiyoruz. Bu fiyatlara mandıraya vereceğimize bedava halka dağıtmaya kararlıyız. Süt fiyatlarını eski fiyatlara çekilmesini istiyoruz. Bu haklı direnişimizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Fiyatlar 850 kuruştan 725 kuruşa düşürüldü. Üreticiyi mağdur durumda bırakan bu düşüşü protesto etmek amacıyla birlik olarak sütleri halka dağıtma kararı aldık. Bu kararımızı sonuna kadar sürdüreceğiz. 725 kuruştan mandıraya vereceğimize halka dağıtacağız. Gerekirse tarlalara, dereye dökeriz ama bu fiyatlardan sütü satmayacağız” ifadelerini kullandı.

Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan ise üretici üzerinden oyunlar oynanmak istendiğini belirterek, “Üreticiler bu düşüşten çok mağdur kaldı. Tabii ki biz kuruluş olarak üreticinin yanındayız. Sanayicinin yanında olmak gibi bir lükse sahip değiliz. Sanayici üretici olmazsa perişan duruma düşer. Son zamanlarda Türkiye üzerinde oynanan oyunlar ortada. Bazı federasyon başkanları Ankara’da oturup kendi kafalarına göre fiyat belirliyorlar. Anca hiçbir zaman üreticinin sorunlarını dile getirmiyorlar” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir