Belediye Başkanından Emlak Vergisi Savunması

Belediye Başkanından Emlak Vergisi Savunması
03 Eylül 2009

Gelecek yıldan itibaren uygulamaya konulacak emlak vergisine yapılan yüzde 200 ile 800 arasındaki zammı savunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ? Buna tepki gösterenler dar gelirliler değil, ekonomik durumu iyi olanlar. Yeni tespit edilen bedeller mevcut rayiç bedelinin de altında? dedi.

Belediye Meclis toplantısında bir konuşma yapan Başkan Ülgür Gökhan, emlak vergilerine yapılan zam oranının makul seviyelerde olduğunu belirterek, ?Yapılan zam oranının çok yüksek olduğu konusunda eleştiriler alıyoruz. Bu konuda da Çanakkale Ticaret Sanayi (ÇTSO) zam oranının fazla olduğunu gerekçe göstererek mahkemeye dava açtı. Bakınız yaptığımız tespitlerde emlak fiyatlarının gerçek bedellerinin çok altında beyan edildiği açık. 200 bin liralık bir yer 80-90 bin lira beyan edilmiş. Böyle bir durumda gerçek emlak vergisini nasıl alabilirsiniz. Devlet emlak fiyatlarının gerçek rayicinde belirtilmesi için tapu harçlarında bile indirim yaptı. Burada amaç emlakların gerçek rayiç bedelinde fiyatının tespit edilmesiydi. Buna rağmen yinede gerçek fiyatları beyan edilmiyor. Devlet bu konuda gerekli kolaylığı sağlamasına rağmen bizler eğer belediye olarak gerekli düzenlemeyi yapmazsak yanlış yapmış oluruz. Emlak vergilerinin tespiti sırasında fahiş miktarda zam yapıldığı konusundaki eleştirilere de katılmıyorum. Bu konuda gürültü çıkaran kesim dar gelirliler değil. Ekonomik durumu iyi olan kesimler bu konuda gürültü çıkarıyor. Tespit edilen şuanki rayiç bedeller bile gerçek rayiç bedeller değil. Bunun daha üstünde bir miktar olması lazım? dedi.

AK Parti Meclis üyesi Hakan Vural ise mahkemenin bu konuda iptal kararı alması durumunda belediyenin ne yapacağı sorusuna ise Başkan Gökhan şu açıklamayı yaptı: ?Bizler yargı kararlarına saygılıyız. Bu konuda iptal karırı gelirse o kararı uygularız.”

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir