Belediye İş Merkezi Yarışmasında Kazanan Belli Oldu

Belediye İş Merkezi Yarışmasında Kazanan Belli Oldu
07 Ağustos 2018

Çanakkale Belediyesi tarafından hazırlanan ve 17 Nisan 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Çanakkale Belediyesi Çarşı, Yaşam Merkezi Ve Otopark İle Yakın Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması süreci tamamlandı. Yarışmada, ilk birinci sırada yer alan proje görünümüyle dikkat çekti.

Çanakkale Belediyesi tarafından hazırlanan ve 17 Nisan 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Çanakkale Belediyesi Çarşı, Yaşam Merkezi Ve Otopark İle Yakın Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması süreci sona erdi. 17 Nisan 2018 Salı günü ilan edilen yarışmanın proje son teslim tarihi 10 Temmuz 2018 tarihinde tamamlandı. 25 Temmuz 2018 Çarşamba günü açıklanması beklenen yarışmada ise kazanan projeler bugün kamuoyuna duyuruldu. 126 projenin katıldığı yarışmada dereceye giren tasarımlar ise şöyle belirlendi;

1.lik Ödülü 9. Sıra Numarası ve 17305 Rumuz Nolu Proje

Yüksek Mimar ve Ekip Temsilcisi Caner Bilgin, Yüksek Mimar Hasan Bulut Cebeci, Yüksek Mimar İdil Erkol Bingöl, Şehir Plancısı Gözde Şarlak Kramer, İnşaat Mühendisi Onur Kutlukaya,Yardımcı Öğrenci Sami Yücel.

2.lik Ödülü 40. Sıra Numarası ve 35714 Rumuz Nolu Proje

Mimar ve Ekip temsilcisi Mustafa Mumcu, Mimar Cansu Arcan Mumcu, İnşaat Mühendisi Cüneyt Kaya, Şehir Plancısı Mine Norşon.

3.lük Ödülü 55. Sıra Numarası ve 48250 Rumuz Nolu Proje
Mimar ve Ekip Temsilcisi Burcu Sevinç, Mimar Rıfat Yılmaz, Mimar Süleyman Yıldız, İnşaat Mühendisi Özkan Çalışkan, Şehir Plancısı Reyhan Kapıcıoğlu, Mimar Başak Tekin, Makine Mühendisi Mehmet Devrim Şahin, Mimarlık Öğrencisi Hüseyin Mert Çivi, Mimarlık Öğrencisi Büşra Özen, Mimarlık Öğrencisi Mehmet Ergan.

Yarışma Neden Yapıldı?
Tasarlanacak olan Çarşı ve Yaşam Merkezi’nin farklı yaş gruplarının yararlanabileceği ticaret ve yaşam boyu sosyo-kültürel faaliyetleri destekleyen bir çekim noktası olması amaçlanmaktadır. Ayrıca aynı bütün içinde kent merkezindeki otopark alanlarını arttırmak amacıyla da yarışmaya çıkılmaktadır. Bu amaçla, çağdaş, kent estetiğine uygun ve yakın çevresi ile bütün olacak şekilde bir mimari tasarım hedeflenmektedir. Yarışma alanında bulunan bina, 1980’li yılların ikinci yarısında Belediye İş Merkezi ve Katlı Otopark olarak yapılmıştır. Mevcut binada 5308,60 m² iş merkezi alanı ve 210 araçlık 4226,50 m² katlı otopark alanı bulunmaktadır. Sözü edilen bu alan “Çanakkale Kentsel Sit Alanı 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı” kapsamında yer almaktadır. Kentsel hizmetlerin çağdaş, işlevsel bir bütün içinde kentlilerin en kolay ulaşacağı bir biçimde verilebilmesi ve yine aynı bütün içinde yeni bir cazibe merkezinin oluşturulabilmesi amaçlanmaktadır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir