“Ben Bir Anneyim, Kızıma Sahip Çıktığım İçin Cezalandırılıyorum”

20 Kasım 2015

Çanakkale’de 29 yıldır zabıt katipliği görevi yapan Büro Emekçileri Sendikası üyesi Aygül Bilgi İşlek, Grup Yorum üyesi olan kızı H.B.’nin hukuksuz bir şekilde yargılandığını ve kendisininde annesi olduğu için aynı şekilde yargılanacağını vurguladı. İşlek’in bugün yargılandığı dava, 8 Şubat 2015 tarihine ertelendi.

Çanakkale’de ‘Yargılanan Ben Değilim Anneliğimdir’ diyerek iki gündür stand açan Aygül Bilgi İşlek, bugün dava öncesi bir basın açıklaması gerçekleştirerek “Grup Yorum üyesi olan kızının arkadaşları ile görüşmesinin, kızına para göndermesinin” suç unsuru olarak gösterildiğini ve hukuksuz bir şekilde anne-kızın aynı anda yargılandığını vurguladı.
1
Anne Aygül Bilgi İşlek dava başlangıcı ve devamında ayrıca şunları yaşadığını söyledi;

“13.04.2015 tarihinde evime yapılan baskın ile hiçbir suç unsuru taşımayan dergi ve kitaplara el konularak suçlu gösterilerek ifadem alındı. 14.04.2015 tarihinde bir adliye personeli olarak, mesai bitmeden polis ve kamera eşliğinde savcılığa getirilerek ifadem alındı. İfadem aynı kurumda görev yaptığım hakim ve savcılar yanlara çağırarak alabilecekken, böyle bir yol izlemişlerdir. Bir gece gözaltında kaldım kaldım ertesi gün serbest bırakıldım. Serbest bırakıldıktan sonra işime gitmeye devam ettim. Ama işe girerken yıllardır girdiğim kapıdan üst araması ve çanta aramasıyla karşı karşıya kaldım. Bu benim şahsıma ve mesleki onuruma yönelik bir saldırıdır. Ardından kısa bir süre sonra açığa alındım. ‘’ Suçluluğu hükumet sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılmaz’’ şeklinde Anayası’nın 38. Maddesinde yer alan ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin altıncı maddesinde de benzer ifadelerle tanımlanan ilke ‘’masumiyet karinesi’’ aykırı davranılmıştır.
Gözaltına alındığım dava kapsamında kızım ve arkadaşları da tutuklanmış, akabinde de bu dava açılmıştır. Kızım ve arkadaşları 1 ay sonrasında da serbest bırakılmıştırlar. Kızımızın üniversiteden arkadaşlarıyla yaptığım telefon görüşmeleri, Grup Yorum’un 30. Yıl konseri için Çanakkale’de yaptığı söyleşiye katılmam, kızıma görmek için İstanbul’a gitmem, bütün Çanakkale halkının katıldığı gezi eylemlerine katılmam suç gibi gösterilmektedir. Düşünün kızıma öğrenci olması nedeni ile harçlık göndermem suç ilan edilmiştir ve bana neden para gönderdiğim sorulmuştur. Adaletin terazisinde yargılanarak, suçlu duruma düşürülmek”

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir