Bestekar Teoman Alpay Düzenlenen Konserle Anıldı

26 Şubat 2013

Çanakkaleli ünlü bestekar Teoman Alpay ölümünün 8.yılı dolayısıyla Çanakkale Valiliği’nin organizasyonuyla Biga Belediyesi Türk Sanat Müziği Korusunun katılımıyla Süleyman Demirel Konferans Salonunda düzenlenen konserle anıldı.

Türk Sanat Müziğine klasikleşen eserler kazandırmış ve “Nasıl Geçti Habersiz O Güzelim Yıllarım, Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar, At Kadehi Elinden, Buruk Acı, Sarmaşık Gülleri, Kalbimi Kıra Kıra, Kıskanırım Seni Ben, Mavi Gözlü Sarışım Kız, Samanyolu, Sevmekten Kim Usanır” gibi birçok sevilen eseri bulunan bestekar Teoman Alpay’ı anma konserine Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ve Eşi Pervin Tuna, Teoman Alpay’ın eşi Ruhsar Alpay, Vali Yardımcıları, Daire Müdürleri ve çok sayıda müziksever katıldı.

Törende bir konuşma yapan Vali Güngör Azim Tuna “Çanakkale’mizin yetiştirdiği güzide şahsiyetlerden Merhum Bestekar Teoman Alpay’ın 8. Ölüm yıldönümü nedeni ile biraraya geldiğimiz bu gecede Merhumun eşi kıymetli emanetimiz Ruhsar Alpay hanımefendinin bizleri kırmayarak şeref konuğumuz olarak geceye teşrifleri ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. Sayısız esere sahip olan ve Türk Sinemasına damgasını vuran filmlere ilham kaynağı olmuş ‘Samanyolu, Buruk Acı’ gibi bestelerinde yazarının olması ve ölümünün 8. yılında hasretle hatırlanıyor olması önce ailesi sonra bizler için ayrıca bir gurur kaynağıdır. Sadece dilimizde değil eserlerinin Fransızca ve yunanca da okunması ünlü bestekarımızın dünyaya mal olmuş bir değer olduğunun kanıtıdır. Samanyolu şarkısında dudaklarımızdan yıllarca düşmeyecek şarkılarında bahseden Alpay, sadece samayolu ile değil tüm besteleri ile halkımızın dilinde. Şöyle bir hatırlayalım nasıl geçti habersiz, gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar, buruk acı, mevsim bahardı, parçalarından hangi birini duyduğumuzda eşlik etmekte zorlanırız. Duyduğumuzda mırıldandığımız bu eserleri yazan sanatçımızı aslında her bir şarkısını dinlediğimizde anıyoruz. Gönül dünyamıza Teoman Alpayın seçme bestelerinden şarkıların icra edileceği bu konserde Biga Belediyesi Türk Sanat Müziği korosu solistleri, saz üstatları ve değerli şefleri Niyazi Sevinç Bey’e bu eşsiz geceyi bize yaşatmada vesile oldukları için ayrıca teşekkür ve tebriklerimi sunar; Hepinizi gönülden selamlarım” dedi.

[canakkale.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir