Betonlaşan Hamidiye Tabyasında Yeni İncelemeler…

02 Aralık 2015

Vali Hamza Erkal, Anadolu Hamidiye Tabyası Gelibolu Minia Teşhir Tanzimi ve Çevre Düzenleme çalışmasını yerinde inceledi. Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Gönül Konur’un da hazır bulunduğu incelemede Vali Hamza Erkal, firma yetkililerinden çalışmanın son durumuyla ilgili bilgi aldı
.
tabya

İnceleme sonrasında basın mensuplarının Hamidiye Tabyasında yapılan çalışmalarla ilgili sorularını da yanıtlayan Vali Hamza Erkal: “Çanakkale için çok güzel bir çalışma olacak. Çalışmaları yerinde inceledik, yetkili firma da 2016 yılında bitireceğini söyledi. Bahar aylarında da çimlendirme çalışmaları tamamlanarak, hizmete açılacak. Buradaki çalışma belki de Çanakkale’nin meydan problemini de çözmüş olacak. Etkinlikler ve konserlerde kullanılabilecek bir alan olacak buradaki alanlar. Savaş döneminde kullanılan birçok malzeme burada sergilenecek. Savaşta kullanılan topların bir kısmı getirilerek burada sergilenecek. Parkıyla, sergi alanlarıyla, bir bütün olarak dizayn edilmiş, Çanakkale’nin hizmetine sunulacak çok güzel bir eser olacak” dedi.

1
Kepçeli Restorasyon İle Tepki Çekmişti

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 17 milyon lira ödenek ayırdığı, 105 dönümlük alana sahip, 10 bonetten oluşan Anadolu Hamidiye Tabyası’nın 2014 Şubat ayında başlayan restorasyon çalışmaları sırasında yaşanan skandal ile, devletin gözünden kaçmamıştı. Bonetlerden bazılarının yağmurlarda içeriye su aldığı gerekçesiyle üzerindeki toprak örtüyü kaldırmaya çalışmaları kapsamında, müteahhit firma çalışanları, bu işlemi kepçelerle yapınca vatandaşlar tarafından tepki gördü. Tarihi bonetlerdeki kepçeli restorasyon çalışmasını vatandaşlar, ilk olarak çektikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaşarak tepkilerini dile getirdiler.

Konu daha sonra medyada yer aldı. Sonrasında ise önce Çanakkale Belediyesi devreye girdi. 8 Nisan 2014 tarihinde, ruhsattaki eksiklikler nedeniyle çalışmalar durduruldu. Bir gün aradan sonra eksikler tamamlanınca çalışma yeniden başladı. Ancak bu kez kepçelerin yerini onlarca işçi aldı. Valilik, basında yer alan haberler ve kamuoyunun tepkisi üzerine bir açıklama yaparak, Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılı anma hazırlıkları çerçevesinde Anadolu Hamidiye Tabyası’nın restorasyon projesinin, ilgili kurumlar arasında yazışmalar yapıldıktan ve gerekli izinler alındıktan sonra Anıtlar Kurulu’nun onayına sunulup, onay alınmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü’nce ihalesi yapılan restorasyon işinin, denetimi ve kontrol hizmetlerinin ise İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğünce yürütüldüğü belirtildi.

Basında çıkan haberler ve telefon ihbarları doğrultusunda 7 Nisan tarihinde İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü yetkililerinden oluşan bir heyet tarafından alanda inceleme yapıldığını da valiliğin açıklamasında belirtilip, şu ifadelere yer verildi:

“İnceleme neticesinde, onaylı projesinde bonetlere su sızmasının önlenmesi, tonozlarda oluşan su bazlı bozulmaların engellenmesi ve yapıların dayanıklı hale getirilmesi maksadıyla üzerindeki toprak örtünün kaldırılarak izolasyonu sağlandıktan sonra tekrar kendi toprağı ile örtülmesi öngörülmekte iken, 1-2-5-6 nolu bonetlerin bulunduğu alanda yüklenici firma tarafından Koruma Kurulu’ndan izin alınmaksızın iş makineleri ile çalışma yapıldığı tespit edilmiştir. El ile kazı ve dolgu veya Koruma Kurulu’nun uygun göreceği iş makineleri ile yapılması gereken işlerin yüklenici firma tarafından uygunsuz iş makineleri ile yapılması idaremiz tarafından da tasvip edilecek bir durum değildir. Restorasyon çalışmalarının takip, denetim ve kontrolü aşamalarında gerekli hassasiyeti göstermeyen idari personelle ilgili gerekli incelemeler başlatılmış olup, Tabyada herhangi bir zarar meydana gelmemiş olsa bile izinsiz iş makinesi kullanımı dolayısıyla ilgili firma hakkında gerekli yasal işlem yapılacaktır.”

tabya3
100. Yıla Yetiştirilmesi Hedefleniyordu

Çanakkale’de tarihi Hamidiye Tabyaları’nda 2014 yılında başlayan restorasyon çalışmalarının, Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümü olan 18 Mart 2015 tarihine yetiştirilmesi planlanıyordu. Fakat dönemin Ak Parti Belediye Başkan adayı Mehmet Daniş tarafından açıklanan proje, 2015 yılına yetiştirilemedi. Kepçeli restorasyon ile tepki çeken tarihi tabyaların, usulüne uygun restore edilmemesi de ayrı bir tepki çeken konu olmuştu. Tarihi Hamidiye Tabyaları’nda restorasyon işlemleri sonucunda; 105 dönümlük arazi üzerinde yapılan restorasyon çalışmalarının, 25 milyon TL’ye mal olması bekleniyordu. Ayrıca Hamidiye Tabyaları içinde Çanakkale Savaşları ve Çanakkale’yi anlatan farklı temaların yer alacağı müzelerin yanı sıra, spor ve sosyal aktivitelerin yapılabileceği alanlar bulunacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir