Beyin Ölümü Gerçekleşen Gencin Organları 3 Kişiye Hayat Verecek

Beyin Ölümü Gerçekleşen Gencin Organları 3 Kişiye Hayat Verecek
30 Temmuz 2009

Çanakkale’de inşaattan düştükten sonra ağır yaralı olarak getirildiği Devlet Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen gencin organları 3 kişiye hayat verecek.

25 yaşındaki Sadullah Yılmaz 3 gün önce çalıştığı inşaattan düşmesi sebebiyle ağır yaralı olarak getirildiği Çanakkale Devlet Hastanesi’nde tedavi edilmeye başlandı. Ancak doktorların yaptığı bütün müdahalelere rağmen tedaviden olumlu sonuç alınamaması üzerine beyin ölümünün gerçekleştiği kararına varıldı. Durumun ailesine bildirilmesinin ardından devreye giren Organ Nakli Çanakkale İl Koordinatörü Azem Ülkü ve hastane yönetimi gencin ailesi ile organ bağışı konusunda görüşme yaptı. Yapılan görüşmeler sonunda baba Sabri Yılmaz gencin organlarını bağışına karar verdi. Bunun üzerine devreye giren ekipler Bursa Uludağ Üniversitesi’nden organ bağışı bölümü ile temasa geçti. Gece boyunca yapılan görüşmeler sonunda Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Ekrem Kaya başkanlığındaki 7 kişiden oluşan ekip sabah saatlerinde Çanakkale’ye ulaştı. Yaklaşık 3 saat süren çalışma sonunda hastadan 2 böbrek ve karaciğerler alındı. Aslen Ağrı doğumlu olan Sadullah Yılmaz’ın 10 kardeş olduğu öğrenilirken, kendisinin 9. çocuk olduğu ifade edildi. Hastadan alınan karaciğerler karayoluyla Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne, 2 böbrek ise helikopterle İzmir’e gönderildi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahı Prof. Dr. Ekrem Kaya, yapılan çalışma sonunda hastadan alınan karaciğerin Bursa’da bir hastaya nakledileceğini belirterek, “Böbreklerden birisi İzmir’e gönderilecek. Diğeri için Türkiye çapında alıcı aday bulunacak” dedi. Prof. Dr. Kaya, nakil sırasında kalbin de alınması için çalışma yapılmasının planlandığını, ancak hastanın yüksekten düşmesi sonucu kalpte bir sorun bulunduğun tespiti üzerine bundan vazgeçildiğini belirterek, “Bu sebeple kalp maalesef alınamadı” şeklinde konuştu.
Türkiye’de organ bağış konusunda yeterli seviyeye ulaşılamadığını da belirten Kaya, “Beyin ölümü gerçekleşen hastaların organları mezarda çürüyeceğine, bu şekilde bağış yapılırsa çok büyük fayda sağlar. Son yıllarda organ yetmezliği gelişmiş hastalar için bu umut olacak. Onların hastalıksız bir şekilde yaşamlarını sağlayacak.
Türkiye’de çok sayıda beyin ölümü gerçekleşen ve organ bağışı yapılması uygun hasta olmasına rağmen maalesef organ bağışı düşük kalıyor. Bu yüzden canlıdan organ nakli yapılmak zorunda kalınıyor. Batı ülkelerinde canlıdan bağış oranı bizimki kadar yüksek değil. Batı ülkelerinde bizim ülkemizin bağış oranının 10 misli yüksek oranda organ bağışı yapılıyor. Türkiye’de eğer onların bağış oranına çıkılabilirse belki de canlıdan organ nakillerine gerek kalmayacak” dedi.

İHA

Yorumlar...
  • adsız
    18/02/2010 19:13

    yha ii olur keşke ölen herkesin organları lazım olanlara verilse bişimi olcakkk

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir