Beyin Ölümü Gerçekleşen Kadının Organları 7 Kişiye Hayat Verecek

Beyin Ölümü Gerçekleşen Kadının Organları 7 Kişiye Hayat Verecek
18 Aralık 2011

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 45 yaşındaki ev hanımının organları 7 kişiye hayat verecek. 2 gün sonra doğum gününü kutlamaya hazırlanırken 7 kişinin yeniden hayata bağlanmasını sağlayacak kadının organları Ankara, Gaziantep ve Bursa’daki hastalara nakledilecek.

Eşi ile birlikte Antalya’dan yaklaşık 2 yıl önce Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine gelerek yerleşen Nergis Yetgin’in (45) geçirdiği ani rahatsızlık sonucu önce Gelibolu Devlet Hastanesi’ne ardından da Çanakkale Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığını belirten Organ Bağışı Çanakkale İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, “45 yaşında ayaklarından engelli olan hastamıza anında müdahalede bulunduk. Hastanemizin yoğun bakım ünitesinde yapılan bütün müdahalelere rağmen maalesef hastamızın beyin ölümü gerçekleşti.

Bunun üzerine eşi O.C. Yetkin’e durumu ileterek eşinin organlarını bağışlayıp bağışlamayacağını sorduk. Kendisi de kayınvalidesinin diyaliz hastası olması sebebiyle yaklaşık 6 yıl önce hayatını kaybettiğini belirterek organ naklinin önemini çok iyi bildiğini, bu sebeple eşinin organlarının bağışlayacağını söyledi. Bunun ardından organ nakli koordinasyon bölge merkezleri ile temasa geçtik. Yapılan çalışmalar sonunda nakil için uygun olan hastalar tespit edildi. Bunun üzerine ekipler yola çıkarak Çanakkale’ye geldi. Yapılan müdahale ile kalp kapağı, 2 kornea ve karaciğer Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, sağ böbrek Gaziantep Üniversitesi Sani Konukoğlu Hastanesi’ne, sol böbrek Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, pankreas da Dışkapı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gönderildi” dedi.

Öte yandan, O.C. Yetkin ise 45 yaşındaki eşi Nergis Yetgin’in organlarını bağışlama kararı ile ilgili basın mensuplarına bir açıklama yapmaktan kaçındı. 21 Aralık tarihinde doğum gününü kutlamaya hazırlanan Nergis Yetgin’in organları ile 7 kişinin yeniden hayata bağlanacak olması herkesi duygulandırdı.

ÇANAKKALE’DE 2011 YILINDA 8 KİŞİNİN ORGANLARI BAĞIŞLANDI
Çanakkale’nin organ bağışı konusunda Türkiye genelindeki birçok ile göre ilk sıralarda yer aldığını belirten Organ Bağışı Çanakkale İl Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, “Vatandaşların organ nakli konusunda bilinçlenmesi her geçen gün bağış sayısını arttırıyor. Çanakkale de organ bağışı konusunda diğer illere göre ön sıralarda yer alıyor. 2011 yılında ilimizde 8 kişinin organları bağışlandı. Bu da bizim için bir rekor diyebiliriz. Organ bağışı ile orlarca kişinin hayatının kurtulması çok önemli Bu bilinçle
vatandaşlarımız da organ bağışına sıcak yaklaşıyor” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir