“BİENALİN İPTAL EDİLMESİNİ KAYGIYLA KARŞILIYORUM”

05 Eylül 2016

Kendisi hakkında çeşitli iddiaların medyada yer alması ve Çanakkale Bienali’nin iptal edilmesinin ardından Küratör Beral Madra açıklamalarda bulundu. Gelişmeleri kaygı ve saygı çerçevesinde izlediğini ifade eden Madra, iki yıllık emeğin iptal kararı ile sonlandırılmasını ise üzüntü ile karşıladığını dile getirdi.

Bu sene 24 Eylül-6 Kasım arasında düzenlenmesi planlanan 5. Uluslararası Çanakkale Bienali iptal edildi. Çanakkale Bienali İnisiyatifi adına yapılan açıklamada bienalin iptal nedeni olarak; “Gelinen noktada, Çanakkale Bienali’nin açılışına üç haftadan az bir süre kala, odağında sanatın olmadığı bir gündem etrafındaki gelişmelerden büyük üzüntü duyuyoruz. 3. Çanakkale Bienali’nden bu yana genel sanat yönetmenliği ve eş-küratörlük görevini yürütmekte olan Beral Madra, oluşan bu gündem nedeniyle görevinden kendi isteğiyle ayrılmıştır.

Çanakkale Bienali İnisiyatifi olarak, 10 yılı aşkın süredir yüzlerce insanın emeğiyle oluşturulan Çanakkale Bienali’ni ve kentimizin kadim değerlerini en saygın şekilde temsil edecek sanatsal çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Fakat içinde sanatın olmadığı gelişmelerin sanatın kendi pratiklerinin önüne geçtiği bu koşullarda, günün gerçekliğinin herkesi kırılganlaştıran atmosferinin de etkisiyle coşkumuzu ve motivasyonumuzu yitirmiş bulunuyoruz. Bu nedenle 24 Eylül tarihinde açılması planlanan 5. Uluslararası Çanakkale Bienali’ni iptal ettiğimizi kamuoyuna üzülerek duyururuz” açıklamasında bulundu.

İki Yıllık Çalışmayla Hazırlanan Bienal İptal Edildi

Çanakkale Bienali’nin iptal edilmesini kaygı ve saygı ile karşıladığını ifade eden Madra ise yaptığı basın açıklamasında; “Söz konusu basın bülteninde her türlü ahlaki/insani sorumluluk dışlanarak, özgür ifade ve eleştiri hakkım yok sayılarak iftira, itham ve ihbar niteliğinde çarpıtılmış bilgiler verilmiştir. Bu basın bültenindeki itham, iftira ve ihbarları ve sosyal medyada yapılan bütün olumsuz ve saldırgan yorumları şiddetle kınıyorum ve hukuksal haklarımı saklı tutuyorum.
Sosyal medyadaki kimliğim ve Türkiye’de halen bir ölçüde geçerli olan ifade özgürlüğü bağlamında yansıttığım düşünce ve eleştirilerin çarpıtılması ve siyasal amaçlar için kullanılmasıyla ortaya çıkan sorunlu durumu düzeltmek, bienalin yapılmasını sağlamak ve Çanakkale’de bienali hazırlayan ekibin baskı görmesini engellemek için bienaldeki görevimden çekildiğimi gereken mercilere gönderdiğim ileti ve basın yoluyla açıkladım.
Üzülerek belirteyim ki, Çanakkale Bienali ekibinin basın bülteninde belirtilen koşulların olumsuzluğu bağlamında, benim çekilmemin de bienalin gerçekleşmesini sağlamayacağı açıklanmış ve iki yıllık özverili çalışmayla hazırlanan bienal iptal edilmiştir.
Siyasal gerginliğin, polemiklerin ve şiddetin aşırı yükseldiği günümüzde ve Türkiye’nin şiddet, savaş ve terör gündeminde bir bienal yapmanın bütün zorluklarını yaşayan ve önlerindeki süreçte de olası olumsuzlukları ve zorlukları görerek bu kararı alan bienal yapımcısı CABININ inisiyatifinin ve ekibimizin bu kararını kaygıyla ve saygıyla karşılıyorum.
Bu olumsuzluk dolayısıyla bana ulaşarak dayanışma gösteren herkese en derin teşekkürlerimi sunuyorum”
dedi.
Bienal İptal Nedenini açıklayan tam metin

Turan, Belediyeye Seslenmişti!

Ak Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, önceki günlerde yaptığı açıklamasında ise “Şehrimizdeki bienalin genel sanat yönetmenliği, CHP’den çok HDP savunuculuğuyla bilinen, darbe destekçisi Beral Madra’ya yaptırılmak isteniyor. Bütün toplumu kucaklayan, herkes tarafından kabul görmüş onlarca onurlu sanatçı varken Beral Madra isminde ısrar edilmesinin anlamı nedir? Belediyeyi bu faaliyete destek olmamaya davet ediyoruz. En azından belediye, Beral Madra’nın isminin listeden çıkarılması şartını öne sürebilir. Darbe kafalılar sanatçı olsa ne olur, olmasa ne olur?” demişti.

Sosyal Medyadaki Tepkiler

Öte yandan gelinen aşamada ise olaya sosyal medyadan birçok tepki geldi. Bienalin iptal edilmesi, Türkiye’de sosyal medya gündeminin en önemli 9. konusu oldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir