BİFED sona erdi

16 Ekim 2018

Bozcaada ilçesinde bu yıl 5’inci kez düzenlenen, Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED), sona erdi. Festivalde büyük ödül, JordiÉvole ve Ramon Lara’nın yönettiği İspanya yapımı ‘Astral’a verildi.

56 ülkeden 260’ın üzerinde filmin katıldığı BIFED ödüllerini dağıttı. Hafta sonu Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen törende,ilk olarak ‘Bulutsuzluk Özlemi’nin solisti Nejat Yavaşoğulları konser verdi.Fethi Kayaalp adına verilen büyük ödül için sekiz filmin yarıştığı festivalde, Gaia Öğrenci Ödülü için de 7 film jürinin karşısına çıktı. Törende Fethi Kayaalp Büyük Ödülü, çarpıcı sinematografisi ve mükemmel anlatımıyla, göçmen konusunu işleyen ve birçok filmin arasından öne çıkmayı başaran JordiÉvole ve Ramon Lara’nın yönettiği İspanya yapımı ‘Astral’ aldı. JordiÉvole ve Ramon Lara’nın yönettiği İspanya yapımı ‘Astral’ın ödülünü, Bozcaada Belediye Başkanı CHP’li Dr. Hakan Can Yılmaz, yönetmen adına Avusturya Kültür Ofisi’nden Romana Königsbrun’a takdim etti. Karşılık beklemeden başka insanların iyiliği için cesaretle çalışan insanları gösteren film, insanlık için hala umut beslenmesini sağlıyor.Başkan Yılmaz, ikinci olan Matthieu Rytz yönettiği Kanada yapımı ‘Anote’nin Gemisi’ adlı filmin ödülünü yönetmen adına İsviçre Kültür Ateşesi Nazan Çalık’a takdim etti.Üçüncülüğü kazanan ‘BE’ JAM BE Hiç Bitmeyen Şarkı’ adlı film yönetmeni CyprienPonson, ödülünü Bozcaada İşletmecileri Derneği Genel Sekreteri Nilden Gökçen Bursalıoğlu’nun elinden aldı.

DENİZİ OLMAYAN BALIKÇILAR ÖDÜLÜNÜ ALDI
Öte yandan öğrenci filmlerine verilen Gaia Ödülü ise, Lucas Bonetti’nin ‘Denizi Olmayan Balıkçılar’ filmine verildi. Ödül töreninin ardından, büyük ödüle layık görülen ‘Astral’ filmimin gösterimi gerçekleşti.Ödül töreni öncesinde konuşma yapan festival yönetmeni Petra Holzer Özgüven, “Umuyoruz ki daha birçok festivalleri paylaşırız, tüm insanlık için adil eşit şartların olduğu daha iyi bir dünya için umudum var. Umuyoruz Bozcaadalılar BIFED’i kucaklamayı sürdürür ve bu festival Ada’nın ayrılmaz bir parçası olur. Umarım dayanışmayı ve umudu canlı tutan birçok film daha yapılır” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir