BIFED’de Birincilik, ‘Bir Avuç Cesur İnsan’ın Oldu

03 Kasım 2014

Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz başkanlığında ve Petra Holzer’in yönetmenliğinde gerçekleştirilen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali yapılan ödül töreni ile sona erdi. 30 Ekim’den bu yana dünyanın bir çok ülkesinden ekoloji ile ilgili belgeseli buluşturan festivalin kapanış töreninde ödüller sahiplerini buldu.

‘Ekolojik Festival’de Ödüller Sahiplerini Buldu
Festival’de Fethi Kayaalp büyük ödülünü Rüya Arzu Köksal’ın yönetmenliğini yaptığı “Bir Avuç Cesur İnsan” aldı. “Bir Avuç Cesur İnsan”, “Türkiye’de yaşanan ama bütün dünyada benzerlerine rastlanılan, hayati öneme sahip bir çevre mücadelesini, aktivizm ruhunu kutlayarak ve bize, mizah duygusu ve insancıllığıyla ilham vererek anlatan bir film olduğu için” sözleriyle takdim edildi. Törende birinci gelen filmin ödülünü Kaymakam Abdulgani Mağ verirken, Başkan Dr. Hakan Can Yılmaz’a adaya bir ilki kazandırdığı için teşekkür etti ve konuklardan başkan için alkış istedi. Mağ, “İnşallah bu festivalin 5, 10 ve 20’nci senesine misafir olarak katılmayı arzu ediyorum” şeklinde konuştu.

Festivalin ikincilik ödülünü; “Yerinden yurdundan edilmiş bir karakterin, insancıl ve evrensel bir şekilde gittiği yerdeki insanları ve evi kendi insanları ve evi kılması, dağları ve nehirleri kendi dağları ve nehirleri bilmesi ve dönüştürmesi; savaşların adaletsiz ve kirli yüzüne rağmen yaşamı, doğayı ve insanı doğallıkla ve inatla savunduğu için” sözleriyle Mano Khalil’in yönetmenliğini yaptığı “Arı Yetiştiricisi – The Beekeper” filmi aldı. Filme ödülünü Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz verirken, Yılmaz “Bu festivalin 5, 10 ve 20 senesini görmek beni gerçekten heyecanlandırıyor. Ayrıca 3 gün boyunca mesai harcadıkları için jüri üyelerine de teşekkür ediyorum” dedi.

BIFED’in üçüncülük ödülü ise, “İnsanın toprak aidiyeti ve ilişkisini yalın, güçlü ve şiirsel bir sinematografiyle anlatabilme başarısı gerekçesiyle” yönetmenliğini Farida Pacha’nın yaptığı “Benim Adım Tuz – My name is Salt” filminin oldu. Üçüncülük ödülünü BOZTİD Başkanı Yahya Göztepe verdi.

Festival kapsamında yapılan “Zeytini Kurtarmak” toplantısına ise CHP’nin Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Murat Narin, Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Ümit Erdem ve zeytin üreticisi Abidin Ertuğrul katıldı.

Toplantıda Türkiye’de zeytinlik alanların imara açılması ve zeytinin geleceği, üreticiden, bilim insanlarına kadar herkesin üzerine düşen sorumluluklar ve yapılacaklar tartışıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir