Biga Belediye Başkan Adaylarının ‘Siyaset Meydanı’na Yaklaşımı

28 Ocak 2009

Biga Sivil Toplum Platformu tarafından, Şerif Mutlu başkanlığındaki 98. dönem toplantısında “Biga’nın Sorunları ve Çözüm Önerileri”nin tartışılması amacıyla belediye başkan adaylarının 3 Şubat Salı günü Biga Belediyesi Sosyal Tesisleri Düğün Salonu’na davet edilmesi üzerine Biga Belediye Başkan Adayları, konu ile ilgili görüşlerini açıkladılar.

AKP – Mehmet Özkan


“Öncelikle gayet demokratik bir ortam olacağına inanıyorum. Toplantının yeri ve tarihi konusunda diğer belediye başkan adayı arkadaşlarımın itirazı olmuş. Toplantı tarihi benim için sorun olmaz. Toplantı yerinin belediyemize ait düğün salonu olarak seçilmesine gelince; bu benim kararım değil tabi. Sırf belediyenin icraatlarını sergilemek için düğün salonunun seçildiği söyleniyor. O tesisleri bilen biliyor, gören görüyor zaten. Kültür Sarayı’nda yapılsın denmiş, orası da belediyeye ait değil mi? Sonuç olarak yer seçiminde herhangi bir kasıt olduğunu düşünmüyorum”.

CHP – İsmail Işık

Toplantının yeri ve kim tarafından düzenlendiği bizim için sorun değil. Biz partili arkadaşlarımız ile yaptığımız toplantıda, STP’nin davetine katılabileceğimiz kararını aldık fakat, toplantının yapılması için seçilen tarihi uygun bulmadık. Şubat değil, Mart ayı toplantısında böyle bir gündem belirlense daha uygun olur düşüncesindeyiz. Sivil Toplum Platformu üyeleri arkadaşlarımız da bu isteğimizi değerlendirip uygun bir karar vereceklerine inanıyoruz, özetle mart ayında yapılacak toplantıya katılabiliriz.”

DP – Faruk Kısa

“Toplantı daveti ile daha çok İlçe Başkanımız Sayın Bakali ilgilenmiştir. Benim fikrim; toplantının daha ileri bir tarihte olması gerekir, Şubat ayı böyle bir toplantı için çok erken.”

H. İbrahim Bakali (DP İlçe Başkanı)

“Toplantıya kesinlikle katılmıyoruz. Adayların konuşma sıraları, kura ile belirlenmesi gerekir. Bize verilen bilgide ilk önce Faruk Kısa’nın konuşacağı, Mehmet Özkan’ın en son söz alacağı söylendi. Bu durumda diğer adayların, bizim sözlerimizden projelerimizden etkilenme olasılığı var. Toplantı yeri olarak belediyeye ait düğün salonunun seçilmiş olması da oldukça düşündürücü. Kültür Sarayı seçilebilirdi mesela. Toplantı tarihine gelince, bu tarih hem bize hem de CHP ve MHP’ye de uymuyor. Kaldı ki bu toplantının STP Tarafından yapılması ne derece doğru, en çok bu tartışılır. STP başkan ve üyelerinin siyasi görüşü bellidir. Bu toplantıyı da etkileyecektir. BİSİAD gibi bir kuruluşun ve siyasi görüşünü açıkça belirtmeyen Şerif Engin gibi bir ismin başkanlığında yapılması daha doğru olacaktır. Öte yandan diğer partilerin adayları da belli değil henüz. 4 parti adayını çağırıp demokratik bir ortamda toplantı yapmak mümkün olamaz.”

MHP – Enver Koç

“Sivil Toplum Platformu’nun davetine sıcak bakıyorum. Demokratik bir ortam, dostça bir sohbet olacağına inanıyorum. Mart ayına ertelendiği söyleniyor, diğer partilerin adayları belli değil çünkü, DSP ve SP’nin aday çıkarabileceği konuşuluyor. STP Dönem başkanı veya üyelerinin siyasi görüşlerinin belli olmasının toplantıyı etkileyeceğini düşünmüyorum. Biz STP’yi bugüne kadar siyasallaştırmadık. Hiç siyaset yapmadık. Şimdiki dönem başkanı STP’ye siyaset karıştırırsa o onun sorumluluğudur”

Adayların görüşleri, parti isimlerine göre alfabetik olarak sıralanmıştır.

[Haber ve Fotoğraf Kaynağı: Bigahaber.com]

Yorumlar...
  • kemerli
    13/02/2009 11:18

    İlçemizin iyi olması için oylar enver abi ye

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir