Biga İİBF’de Öfke Kontrolü ve Etkili İletişim Semineri Düzenlendi

21 Şubat 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öfke kontrolü ve duygu yönetimi konulu seminer gerçekleştirildi.

ÇOMÜ Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı’na bağlı görev yapan Psikolog Serdar Topal ve Psikolojik Danışman Cumhur Çırnaz tarafından verilen eğitim semineri, personel ve öğrencilerin katılımıyla Dekanlık Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Öfkenin kontrol edilmediğinde yıkıcı sonuçlara yol açabilecek bir duygu olduğunu belirten Uzman Psikolog Serdar Topal, bu duygunun kişiyi bilişsel, duygusal, davranış boyutlarının yanında iletişim boyutunda da etkileyebileceğini söyledi. Topal şunları söyledi: “Bastırılan öfke, kaygı ve depresyona yol açar, kişiler arası ilişkileri bozar, zihinsel ve fiziksel problemlere yol açar. Öfkeyi kontrol etmek için yapılması gereken ilk şey, kişinin sorumluluk alarak öfkenin kendisine ait bir duygu olduğunu kabul etmesidir. En iyi yol kızgınlığı neyin tetiklediğini bulmak ve kendini kaybetmeden bu nedenlerle başa çıkmak için strateji geliştirmektir.” Topal, kişiler arası problemleri çözmek için “ben dili” geliştirmenin önemine de değinerek problemlerin çözümünde karşılıklı diyaloğun önemini vurguladı.

Psikolojik Danışman Cumhur Çırnaz da, negatif duyguları doğru yönetmenin deprem sonrası krizi yönetmeye benzediğini belirterek, “Yapımızda kendi kendisini koruma yetisi var ancak biz bunu yönetmeyi bilmiyoruz. Oysa ruhsal krizleri yönetim şekli çok önemli. En büyük hata bunu kendimiz halletmeye çalışmak” diye konuştu. Çırnaz, duygularımızı doğru yönetebilmek için kendi kendimizle barışık olmamız gerektiğine de değindi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir