Biga Kaymakamı Fatih Genel’in Ok Merakı

Biga Kaymakamı Fatih Genel’in Ok Merakı
02 Haziran 2011

Biga Kaymakamı Fatih Genel’in kaymakamlık görevi dışında boş zamanlarında ata binerek başarılı bir şekilde ok atması herkesin dikkatini çekiyor.

Ağustos ayı içinde Balıkesir’in Havran ilçesi kaymakamlığından Biga Kaymakamlığına atanan Fatih Genel, göreve başlamasının ardından ata sporu okçuluğa ağırlık verdi. Görev yaptığı Havran’da 2010 yılında ilk kez uluslararası olarak düzenlenen “Kaz Dağları Geleneksel Okçuluk Müsabakaları”na da öncülük eden Kaymakam Fatih Genel, 3 gün süren etkinlikte 6 ülkeden toplam 70 sporcuyu ilçede ağırlamıştı. Yıllardan buyana okçuluk sporuna karşı büyük ilgi duyduğunu belirten Kaymakam Fatih Genel, 2 yıldan buyana da geleneksel Türk ok ve yaylarıyla amatör olarak atış yaptığını belirterek, “Okçuluğa karşı büyük ilgim var. Bu sebeple bir yıldan buyana geleneksel Türk ok ve yaylarıyla amatör olarak atış yapıyorum. Bu kapsamda kendim ok atmayı öğrenmemin yanında okçuluk sporunu da ilçede yaygınlaştırmak için çalışmalar yapıyorum. Biga’da da bu kapsamda açtığımız kurslarımız var” dedi.

“BİGA’DA ULUSLARARASI OKÇULUK MÜSABAKASI DÜZENLEYECEĞİZ”
Kaymakam Fatih Genel, ata sporu okçuluğu Biga’da en iyi şekilde tanıtmak için elinden gelen çabayı gösterdiğini belirterek, “Bu kapsamda ilçemizde 1 Ekim 2011 Cumartesi günü ata sporumuz olan okçuluk ve at üzerinde okçulukla ilgili uluslararası bir müsabaka düzenleyeceğiz. “Uluslararası Geleneksel Okçuluk ve Atlı Okçuluk Müsabakaları”na Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İngiltere, Kore ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden okçular katılacak. Geçtiğimiz yıl Kazdağları’nda yapılan bu geleneksel müsabakaların ikincisi Biga ilçesi Dikmen köyü “Hafızın Düzü” mevkiinde gerçekleştirilecek. Bu müsabakalarla aynı zamanda ata sporumuzu yaşatma ve geliştirme adına önemli bir adım atmış olacağız. Etkinliğimize bütün halkımızı bekliyoruz” diye konuştu.

Kaymakam Genel, ok atmanın dışında usta şekilde ata da biniyor. Köylere yaptığı çeşitli ziyaretlerde fırsat buldukça ata da binen Kaykamam Genel, at üzerinden başarılı ok atışı yaparak herkesin dikkatini çekiyor.

İHA

Yorumlar...
  • mehmet sümer
    12/01/2012 23:03

    sayın kaymakamım ben bursa orhangaziden mehmetsümer size osmanlıtarihene ve osmanlı okculuguna göstermiş oldugunuz ilgidendolayı size cokteşekkür eder etkinliklerin devamını dilerim saygılarımla

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir