Biga Ovasında Üreticinin Sorunları TBMM Gündeminde

Biga Ovasında Üreticinin Sorunları TBMM Gündeminde
04 Ekim 2013

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle soru önergesinde bulundu.

Çanakkale Milletvekili Soydan, Biga Ovası bölgesinde tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan üreticilerin sorunları ile ilgili hazırladığı önergesinde şu ifade ve sorulara yer verdi:

AKP hükümetleri döneminde planlı bir tarım politikasının olmaması, doğru yönlendirilmeyen tarımsal üretim, yetersiz destek politikaları, yüksek girdi fiyatları, tarımda büyük bir çöküşe neden olmuştur.
Yanlış tarım politikaları nedeniyle çiftçi, ulusal ve uluslararası piyasalarda rekabet gücünü kaybederken, piyasanın acımasız koşullarına terk edilmiş, kaderiyle baş başa bırakılmıştır.
Uygulanan tarım politikalarıyla hem üretim düşmüş hem de üretici, köylü daha da fakirleşmiş, toprağından uzaklaştırılmıştır.
Çanakkale Biga Ovası bölgemizde tarımsal üretimin önemli merkezlerinden birisidir. Son yıllarda Biga ve çevresinde hayvancılıkla geçimini sağlayan üreticilerimiz ile biber, buğday, ayçiçeği ve çeltik üreticilerimiz ciddi zararlara uğramışlardır.
Bu doğrultuda;
1- Çanakkale Biga ilçemizde hayvancılıkla geçimini sağlayan küçük ve orta boy işletme sahiplerinin üretimlerinin devamını sağlamak amacıyla işletmelerin girdimaliyetleri düşürmek için çalışmalarınız bulunuyor mu, üreticinin yeni işletme modellerine yöneltici teşvik uygulamalarınız olacak mıdır?
2- Çanakkale, Biga ve çevresinde biber, buğday, ayçiçeği ve çeltik üreticileri; girdi fiyatlarının yüksek oluşu, plansız ve yerli üreticiyi korumasız bırakan ithalat ve pazarlama politikası nedeniyle ciddi ekonomik kayıplara uğramaktadır. Bu konuda üreticilerimizi rahatlatıcı tedbirler alacak mısınız, alacaksanız neler yapacaksınız?

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir