Biga Sivil Toplum Platformu Toplantısı BİSİAD’ın Başkanlığında Yapıldı

10 Nisan 2013

Biga Sivil Toplum Platformu 127. Dönem Toplantısı Biga Sanayici ve İşadamları Derneği’nin Dönem Başkanlığında yapıldı.

Toplantıya Çanakkale Vali yardımcısı Alper Faruk Güngör, Biga Kaymakamı Fatih Genel, Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan, BİSİAD 2. Başkanı Mehmet Tamer Ergün, Yönetim Kurulu üyesi ve BİSİAD Basın Sözcüsü Emin Doğan, Oda Başkanları, Doğanlar Holding Başkanı Davut Doğan, İÇDAŞ Yetkilileri, siyasi parti temsilcileri, basın mensupları ve davetlilerin katılımıyla toplantı gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşması BİSİAD Başkanı Ahmet Hamdi Özdemir tarafından yapıldı. Başkan Özdemir STP Gündemine taşıdıkları Çanakkale 2015 Projesi ile alakalı olarak şunları anlattı:

. Çanakkale 2015 Projesi kapsamında yapılacak devlet ve diğer kamu yatırımlarından Biga’nın faydalandırılması birincil hedefimiz olmalıdır.
. Biga STP Çanakkale 2015 Projesinde etkin şekilde görev yapacak çalışma ekibi kurabilmeli ve organize olmalıdır.
. Biga’ya ve yöremize gerek bu proje kapsamında neler katılabilceğini ve gerekse proje sonrasında Biga’ya katkıların devamı için neler yapılabileceğini tespitlemeliyiz.
. Biga’daki şehitliğin ve diğer şehitlikler ile 2015 ruhuna uygun olduğu tespitlenen mekanların ihyası için bütçe imkanlarının kanalize edilmesine gayrette bulunmamızın isabetli olacağı düşünülebilir.
. Halen Çanakkale’ye şehitlik ziyaretleri devam etmektedir. Projenin final yılında çok büyük bir turizm hareketinin olacağı aşikardır. Biga bir geçiş noktasıdır ve ancak yüzbinlerle ifade edilen ziyaretçi sayısından gerekli şekilde istifade edilebildiğini sanmıyoruz. Yeme, içme, barınma ve diğer alanların bu hareketlenmeden faydalanması için kaymakamlık, belediyemiz ve STK’lar işbirliğine girmelidir diye öneriyoruz..

Çanakkale Vali Yardımcısı Alper Faruk Güngör de BİSİAD Başkanlığının daveti üzerine STP Toplantısına katıldığını belirterek çalışmaları özetledi:

. Çanakkale Valiliği tarafından 2015 Projesi ile alakalı Danışma Kurulu oluşturulduğunu ve ayrıca 3 vali yardımcısı başkanlığında 3 çalışma grubu kurulduğunu,
. Başvuruların Proje Değerlendirme gurubunda değerlendirilip uygun görülenlerin Uygulama Gurubunda sonuçlandırıldığını, Medya ve İletişim Gurubununda gerekli tanıtım ve reklamasyonu yaptığını,
. Avustralya ve Yeni Zelanda’dan 40.000 kişilik bir katılım beklendiğini,
. Biga STP ile Çanakkale Valiliğinin işbirliğine girmekten memnun olacağını,
. Biga Şehitliğinin belkide bu kapsamda restorasyon ve düzenlemesinin yapılabileceğini, Biga’dan gelecek her projeye açık olduklarını

dile getirdi.

Biga Kaymakamı Fatih Genel de Çanakkale 2015 Projesine ilave öneriler getirdi:

. Biga Sancak Beyi Osman Bey Atlı Okçuluk Yarışması Gelibolu’da yapılabileceğini,
. Çocuk Oyunları Federasyonunun Savaşa Taraf Olan Ülke Çocuklarının Biga’da etkinlik yapabileceğini,
. Biga ve yörede tarihe mal olmuş sahsiyet, eşya ve mekanların biblo ve maketlerinin üretilip sergilenebileceğini

anlattı.

Biga 2023 vizyonu ile alakalı Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan geniş ölçekli bir sunum yaptı. Projeleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Yapılan sunumda Biga’nın 50 yıllık geleceğine dair önerilerde yer aldı.

Diğer gündem maddeleride görüşülerek toplantı sona erdi.

[bisiad.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir