Biga Stratejik Kalkınma Planı Ön Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Biga Stratejik Kalkınma Planı Ön Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
03 Ocak 2012

Çanakkale’nin Biga ilçesinin stratejik kalkınma planının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilecek etkinliğin ön bilgilendirme toplantısı kaymakamlık makamında yapıldı.

Biga Kaymakamı Fatih Genel’in ev sahipliğinde yapılan toplantıya Biga Stratejik Kalkınma Planı’nı hazırlamada iş birliğine gidilecek olan sağlıktan turizme, ulaşımdan kamu kurumlarına kadar 13 komisyonun öncüleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Biga Kaymakamı Fatih Genel, Biga’nın 1980’lerden bu yana büyük bir canlanma içine girdiğini ve şahlanış dönemini yaşadığını söyledi. Genel, “Biga’nın doğasında, tarihinde, kültüründe ve adeta genlerinde olan bu gelişme ve büyüme süreci durdurulamaz. İşte bu durumda da bizim görevimiz gelişimin önünü açmak, ona doğru yönler vermek, hedefleri ve stratejileri belirlemek ve planlama yapmak olacak” diye konuştu.

“Biga’nın Stratejik Kalkınma Planı” hazırlamak için yola çıktıklarının altını çizen Genel, “Sanayi, tarım, hayvancılık, turizm, eğitim, sağlık, ulaşım, spor, kamu kurumları, belediyeler ve köyler olmak üzere 13 başlık belirledik. Her başlık için bir komisyon ve her komisyon için de bir koordinatör temsilci belirlemeye çalıştık. Her komisyon kendi alanında SWOT analizi (GZFT) yani güçlü yanlarımız, zayıf yanlarımız fırsatlar ve tehditler analizleri yapacak ve bu analizler ve tespitler ışığında 3 yıllık, 6 yıllık, 12 yıllık hedefler tespit edecek” dedi.

Daha sonra 16 ve 17 Ocak günleri yapılacak olan büyük toplantı için hazırlanan slayt gösterisi sunuldu. Sunumu Yrd. Doç. Doktor Dilek Dönmez Polat gerçekleştirdi. Polat, GZFT analizinin ne olduğunu, 13 komisyonun ortaya koyduğu bilgi ve tespitlerle beyin fırtınası yapılacağını ve bu durumda nelerin oluşacağını, son olarak da güzel ve başarılı bir çalışma ortaya çıkacağını söyledi. Sunumun ardından toplantıya katılan komisyon öncüleriyle bilgi paylaşımı yapıldı, fikir alışverişinde bulunuldu.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir