Biga’da Binlerce Kişi İsrail’i Protesto Etti

11 Ocak 2009

İsrail’in, Gazze’ye yönelik saldırıları Çanakkale’nin Biga ilçesinde binlerce kişinin katıldığı mitingle protesto edildi.

“Biga-Filistin’e Destek Platformu” adı altında onlarca sivil toplum kuruluşunun katıldığı miting, öğle namazının ardından Biga Çarşı Camii’nde kılınan gıyabi cenaze namazı ile başladı. Biga Müftüsü Şafak Baran, cenaze namazı öncesi toplanan kalabalığa, gıyabi cenaze namazının kılınışı hakkında bilgi verdi. Namazın ardından Filistin halkı ve saldırılarda şehit olanlar için dua edildi.

Cenaze namazına katılan kalabalık daha sonra sloganlarla Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Burada “Biga-Filistin’e Destek Platformu” adına açıklama yapan İlim Yayma Cemiyeti Biga Şube Başkanı Mustafa Kahyaoğlu, Filistin davasının tüm İslam aleminin ortak davası olduğunu belirterek, bu saldırıların insanlık suçu ve soykırım olduğunu söyledi. Kahyaoğlu, “Bu zulme seyirci kalanlar İsrail’in suç ortaklarıdır. Hamas bir terör örgütü değildir. Ama İsrail bir terör devleti olduğunu, durup dururken masum ve zavallı, yaşlı, kadın demeden, savunmasız insanların üzerine bombalar yağdırarak bütün dünyaya göstermektedir. Bugün Gazze için eylem günüdür. Bugün Gazze için direniş günüdür. Gazze yurdumuz, Gazze evimiz, Gazze işimiz ve Gazze’dekiler kardeşlerimizdir. Sessizliği bozalım, bizler de bu kardeşlerimiz için bir şeyler yapalım. Onların acılarına kulak verelim. İsrail’in mallarını boykot edelim. Bunlara verdiğimiz her kuruş, kurşun ve silah olarak Gazze’deki kardeşlerimizin kalbine saplanıyor. Bundan şiddetle kaçınalım. Kudüs bizimdir, Kudüs, tüm Müslümanların ortak malıdır. Bu zulüm, bu vahşet, bu katliam derhal durdurulmalıdır” dedi.

Çağdaş Gençlik Derneği Başkanı Bekir Yılmaz ise, Filistin’deki zulme dikkat çekerek, başta Başbakanlık olmak üzere, Diyanet İşleri, Kızılay, İHH Yardımlaşma Vakfı, Kimse Yok mu ve Cansu-Deniz Feneri gibi Filistin’e yardım eden dernek ve vakıflara bağış yapılması gerektiğini vurguladı. Mitingde emniyet ekipleri geniş güvenlik tedbiri alırken, mitinge Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan’ın yanı sıra, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile binlerce Bigalı katıldı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir