Biga’da “Gelişen Dünya’da Helal Sertifikası ve Helal Gıda” Konferansı Gerçekleşti

12 Şubat 2013

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın tüm Türkiye’de öncülüğünü yaptığı Helal Sertifikalama konusunda Genel Sekreter Mustafa Gündoğan, “Önümüzdeki dönemde gıda ihracatın da gelecek helal sertifikalı ürünlerin olacak” dedi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı geçtiğimiz yıl İhracat için Helal Sertifikalama konusunda başlattığı çalışmalara bu yıl da devam ediyor. İlk olarak GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Derneği) ile Balıkesir ve Bandırma’da konferans düzenleyen Ajans daha sonra bölgedeki helal sertifikası olan firmaları İstanbul’da düzenlenen fuara götürerek Helal Sertifikalama çalışmalarına devam etti.

Bu yıl ise Ajans Helal Sertifikalama konusundaki çalışmalarına Biga’da düzenlediği “Gelişen Dünya’da Helal Sertifikası ve Helal Gıda” konferansıyla devam etti. Konferansa konuşmacı olarak GİMDES Başkanı ve Dünya Helal Konseyi Dönem Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri ve GİMDES Ankara Temsilcisi Suat Sezer, GİMDES Baş Denetçisi Ali Kaygısız ve Bayramiç Tatlan Gıda sahibi Bahar Yurt katıldı.

Konferans öncesinde Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan’ı ve Biga Kaymakamı Fatih Genel’i ziyaret eden GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, konferans ve konuşmacılar hakkında bilgiler verdi.

Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan’ı ziyaretinde konuşan Genel Sekreter Gündoğan, Ajans olarak helal gıda üretimine ve ihracatına büyük önem verdiklerini, bu konuda bölgede farkındalık yaratmaya devam edeceklerini söyledi.

Güney Marmara Bölgesinin bir gıda bölgesi olduğunu hatırlatan Gündoğan, “Bu konuda geleceği görebilmek önemli. Bugün baktığımızda bölgede sadece 11 firmanın Helal Sertifikası bulunuyor. Bizim bölge olarak başta İslam ülkeleri olmak üzere gıda konusunda daha çok ihracat yapmamız gerekiyor. Gelecekte bu iş daha önemli bir hal alacak. Helal konusuna hem ticari hem dini yönüyle bakmak lazım. ABD, Brezilya firmaları mallarını İslam ülkelerine satacak, bizim ülkenin bölgenin malları bu ülkelerin kapılarından dönecek! Bizim bunu aşmamız gerekiyor” dedi.

Bölgenin ihracatını artırmak için her türlü desteği veriyoruz

Konferans Biga Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Konferansa Biga Kaymakamı Fatih Genel, Belediye Başkanı Mehmet Özkan, İl Genel Meclisi Başkanı ve GMKA Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza TEKİN, birçok resmi kurum ve gıda firması temsilcisi ile çeşitli sektörlerden izleyiciler izledi.

Konferansın açılış konuşmasını GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan yaptı. Gündoğan konuşmasında şunları söyledi: “Güney Marmara Kalkınma Ajansı olarak Bölgemizin ihracat potansiyelinin harekete geçirilmesi en önemli önceliklerimizdendir. Bu sebeple 2012 yılında ihracat konulu bir proje teklif çağrısı ile bölgemiz KOBİ’lerine 11 milyon TL’lik bir hibe desteği sağladık. Bu yıl da tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi amacıyla yine KOBİ’lerimize 6 milyon TL’lik destek veriyoruz.

İhracatımızı artırmak için sadece proje teklif çağrılarıyla kalmadık: fuar katılımlarını destekledik, ihracat konulu sempozyum, eğitimler ve toplantılar düzenledik. Bölgemizde ihracat konusunda bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.

630 milyar dolarlık bir pazar

Ürünlerimizin dış piyasada kabulünü artırmanın bir yolu da ürünlerimize helal sertifikası edinip, bu sertifikanın talep edildiği coğrafyalarda yeni pazarlara ulaşmaktır. Helal sertifikası gıda ürünleri için Orta Doğu’dan, Güney Doğu Asya’ya, Kuzey Afrika’dan, Avrupa ve Amerika’ya geniş bir coğrafyada talep edilmektedir. Helal gıda sertifikalı gıda ürünlerinin tüm dünya genelinde 630 milyar dolarlık bir pazarı vardır.

Bölgemizde helal gıda sertifikasına sahip firmalar çok az sayıdadır. Biz bu konuda farkındalık oluşturmak üzere geçtiğimiz yıl biri Balıkesir Merkez, diğeri Bandırma’da olmak üzere iki toplantı düzenledik. Bu yıl da ilk işimiz benzer bir programı Çanakkale’mizin gıda üretim üssü olan Biga’da Belediyemizle beraber düzenlemek oldu.

Biz gıda konusunda öncü bir bölgeyiz, trendleri yakalamak konusunda da takip edenlerden değil öncülerden olacağız. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum”.

“Birileri zengin olacak diye bizler sağlığımızdan olmayacağız”

GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan’dan sonra kürsüye gelen Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan, konuşmasına “Yediğimiz içtiğimize dikkat etmemiz gerekiyor” diyerek başladı.

Özkan, “Son günlerde obezite ve kanser hastalıkları gündemde. Teknoloji geliştiği ölçüde insan sağlığının teminat altına alınmasında bir sıkıntı var. Gıdalarda katkı maddeleri, boyalar, tarımsal ilaç kalıntıları tespit ediliyor. Kanaatimce hepimizin öğrenmemiz gereken şeylerin çok olduğunu düşünüyorum” dedi.

Mehmet Özkan, konuşmasını “Böyle etkinliklerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu vesileyle belki aranızdan birilerinin hayatında küçük değişiklikler yapabilmek adına böyle toplantıları, farkındalık düzeyimizi arttırıcı etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz. Burada da kalmayacağımızı ümit ediyorum, bundan sonra daha fazla etkinlikler düzenleyeceğiz. Biz bunları dinlerken bazıları da şunları öğrenecek onlar zengin olmak uğruna bizler sağlığımızdan olmayacağız” diyerek tamamladı.

Belediye Başkanı Mehmet Özkan’dan sonra son olarak kürsüye Biga Kaymakamı Fatih Genel, “Olayın ihracat boyutunda uluslararası boyutunda düşündüğümüz zaman ülkemizdeki yönünü gördüğümüz zaman konunun önemi anlaşılıyor. Genel Sekreterimize ve kıymetli konuşmacılara teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından konuşmacılar sahneye gelerek Gelişen Dünya’da Helal Sertifikası ve Helal Gıda konusunda katılımcılara birikimlerini aktardılar.

[gmka.org.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir