“Okullar Hayat Olsun” Projesi İçin İmzalar Atıldı

16 Mart 2012

Çanakkale’nin Biga ve Çan ilçelerinde okulların kültür, eğitim, sanat ve spor alanında mahalle sakinlerine açılması için uygulamaya konulan “Okullar Hayat Olsun Projesi”nin protokolü törenle imzalandı.

Biga’da “Okullar Hayat Olsun” Projesi İçin İmzalar Atıldı
Milli Eğitim Bakanlığı ile Orman Su İşleri Bakanlığı tarafından başlatılan “Okullar Hayat Olsun Projesi” kapsamında Biga’da 4 okul ile protokol imzalandı. Kaymakamlık makamında gerçekleştirilen protokol imza törenine Kaymakam Fatih Genel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Burhan Avlanır, Orman İşletme Müdürü İbrahim Tanış, Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş ile okul müdürleri katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Burhan Avlanır, proje kapsamında bilgisayar laboratuarları ve kütüphanelerin birleştirileceğini belirterek; ?Bunun dışında ders saatleri ve hafta sonları veliler buradan yararlanabilecek. Çocuklarımız internet kafelerden kurtulmuş olacak. Okul bahçelerini de yeşillendirerek mahallelere yeşil alan kazandıracağız. Belediyelerimiz bugüne kadar okullarımıza sayısız hizmetlerde bulundu. Biz de okullarımızın kapılarını onlara açarak bir nebze olsun vefa borcumuzu ödemek istiyoruz. Ayrıca okullarımızı halktan koparan yüksek duvarları da ortadan kaldırarak okul halk kaynaşmasını gerçekleştirme arzusundayız” dedi.

Yapılan protokolle Biga’da belirlenen Osmangazi, Mustafa Kemal Atatürk ve Sakarya İlköğretim Okulu ile Dr. Leman Başarır Anaokullarında proje hayata geçirilecek.

Çan’da “Okullar Hayat Olsun” Projesi İçin İmzalar Atıldı
Çanakkale’nin Çan ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Orman Su İşleri Bakanlığı tarafından başlatılan “Okullar Hayat Olsun Projesi” kapsamında okulların kültür, eğitim, sanat ve spor alanında mahalle sakinlerine açılması için uygulamaya konulan “Okullar Hayat Olsun Projesi”nin protokolü törenle imzalandı.

Kaymakamlık makamında gerçekleştirilen protokol imza törenine Kaymakam Hasan Gözen, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Terzialan Belediye Başkanı Bahattin Sağın, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Çan İlçe Orman İşletme Müdür Vekili Nurkan Yonar katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, imzalanan protokol ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren tüm okulların eğitim öğretim saatleri dışında, hafta sonlarında ve yaz aylarında dersliklerinin, kütüphanelerinin, bilgi teknoloji sınıflarının, çok amaçlı salonlarının, konferans salonlarının, spor salonlarının ve okul bahçelerinin belediyelerle işbirliği yaparak velilerin, mahallelilerin ve çevrenin hizmetine açılması, okulların öğrenciler ve yetişkinler için birer ve hayat boyu öğrenme merkezi eğlence ve dinlenme aktivitelerine imkan veren “Yaşayan güvenli alanlar” haline dönüştürmesinin planlandığını söyledi. Özkan, protokol ile okul bahçelerinin fiziki yapılarına uygun projelere göre yeniden düzenlenerek Orman Su İşleri Bakanlığı, belediyeler ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde peyzaj ve tasarımının yapılması, ağaçlandırılması, ekolojik okul bahçelerinin oluşturularak çevrenin yararlanabileceği alanlar haline getirilmesini sağlamak olduğunu kaydetti. Özkan, Çan’da yürütme kurulu oluşturularak ilçe merkezi ve Terzialan Beldesi olmak üzere iki protokol hazırlandığını sözlerine ekledi.

Çan’da imzalanan protokol uyarınca, Osman Çaneri ve Özer İlköğretim Okullarında Çan Belediyesi’nce kazandırılan halı ve çim sahalarda Belediye Başkanlığı organizesinde sportif faaliyetler düzenlenecek, 2013 yatırım programı çerçevesinde Çan Anadolu İmam-Hatip Lisesibahçesine bir halı saha ve bahçe peyzaj düzenlemesi yapılacak. Ayrıca okullardan okul bahçelerine gerekli olacak fidan ihtiyacı belirlenerek Orman İşletmesinden alınıp okullara teslim edilecek, halkın istemleri doğrultusunda Çan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce okullarda kurslar açılıp yaygınlaştırılacak, örnek okul bahçesi projesi olarak Mehmet Akif Ersoy İlköğretim okulu bahçesi “Okullar Hayat Olsun” projesi kapsamında düzenlenecek. “Okullar Hayat Olsun” projesinin süresi 5 yıl olduğundan süreç içinde Belediye Başkanlıkları ve Orman İşletme Müdürlüğü işbirliği ile benzer çalışmalar devam ettirilecek ve Terzialan Belediye Başkanlığınca, Terzialan İlköğretim Okulu bahçesi düzenlenecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir