Biga’da Sancak Beyi Osman Bey Anısına Okçuluk Turnuvası Düzenlendi

Biga’da Sancak Beyi Osman Bey Anısına Okçuluk Turnuvası Düzenlendi
02 Ekim 2011

Çanakkale’nin Biga ilçesinde Sancak Beyi Osman Bey anısına düzenlenen geleneksel okçuluk turnuvası sona erdi. Son gün düzenlenen etkinliği Cüneyt Arkın, Cemal Hünal ve Serdar Kılıç gibi ünlü isimler de izledi.

İÇDAŞ’ın ana sponsorluğunda Çanakkale Valiliği, İl Genel Meclisi ve Kültür Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilen turnuva 2 gün sürdü. İlk gün düzenlenen etkinlikte atlı okçuluk ve yer okçuluğu kategorilerinde yarışma yapıldı. Çekişmeli anların yaşandığı etkinliğe yurtiçi ve yurt dışından katılan sporcuların başarılı atışları, izleyicilerden alkış aldı. İkinci gün etkinlikleri ise, sabah Biga Avcılık ve Atıcılık Kulübü’nde sabah kahvaltısıyla başladı. Turgutlu Mehter Takımı eşliğinde yerli ve yabancı sporcuların kortej eşliğinde Biga İlyas Bayram Stadyumu’na kadar yürüyüşü ile devam eden program büyük ilgi gördü.

Etkinlik ile ilgili açıklamalarda bulunan Biga Kaymakamı Fatih Genel, 1726 yılında rekor kırarak İstanbul Ok Meydanı’nda “Menzil Taşı” dikmeye hak kazanan Biga Sancak Beyi Osman Bey anısına düzenledikleri ‘Geleneksel Okçuluk Müsabakaları ve Şenlikleri’ne gösterilen yakın ilginin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Öte yandan festivale katılan Sinema Sanatçısı Cüneyt Arkın çok istemesine rağmen doktorların ata binmesine müsaade etmemesi sebebiyle ata binemediğini söyledi.

Hafızın Düzü mevkiinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren sporculara ödülleri verildi. Programda Macar Yay Ustası Csaba Grozer tarafından Biga Kaymakamı Fatih Genel’e 10 adet yay hediye edildi. Kaymakam Genel, tamamen el yapımı olan yayların yapımının 1 ila 3 yıl sürdüğünü hatırlatarak, “Bu, Grozer tarafından ilçemize yapılmış bir jesttir” dedi.

Biga Kaymakamı Fatih Genel, etkinliklerle Biga’nın, Osman Bey’in kim olduğunu öğrendiğini ifade ederek, “İlçe halkımız, ata sporumuz olan okçuluğu ve atları ilk kez yakından tanıma fırsatı buldu. 274 yıl sonra Osman Bey’e olan vefa borcu, bir nebze de olsa yerine getirildi” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir