Biga’da Sığırcılık Çalıştayı Düzenlenecek

18 Ocak 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi öncülüğünde 26 Şubat 2013 Salı günü Biga’da Sığırcılık Çalıştayı düzenlenecek.

‘Yetiştime, besleme ve sürü yönetimi’, ‘Sığır ve ürünlerinin ekonomisi’, ‘Sağlık koruma ve hayvan refahı’ konularının ele alınacağı çalıştay 26 Şubat Salı günü Ağaköy kampüsünde bulunan Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilecek.

ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feyzi Uğur Çalıştay Tertip Komitesi adına yaptığı açıklamada Biga Sığırcılık Çalıştayı üzerine şu sözlere verdi;

“Hayvansal üretim tarımın vazgeçilmez bir unsurudur. Hayvansal ürünlerin üretimi ve tüketimi ile temelde; insanlarımızın yeterli ve kaliteli beslenmesi ve çocuklarımızın zihinsel gelişimlerimizin yeterince sağlanması ve dolayısıyla üretken beyinlerimizin oluşumu hedeflenmektedir. İlave olarak, hayvancılığın ülke ekonomisine olan katkıları da üst düzeydedir. Ülke hayvancılığımızda, genel olarak sığırcılığın hakim tür olduğu bilinmektedir. Bu haliyle, Biga Sığırcılık Çalıştayı’nın ülkemiz için ne derece önemli olacağı konusu kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Zira; Biga; ülkemizde sığırcılık denildiğinde akla gelen ve bunu sürdürme niyetinde olan bir yöre durumundadır. Buradan elde edilecek önemli bulgular ülkemizdeki sığırcılığın kalkındırılmasında değerli katkılar üretecektir. Ayrıca; bu çalıştayın düzenlenmesine katkı veren kurumların çeşitliliği ve özellikleri incelendiğinde; birlikte çalışma ve hareket etme, sorunlara ortak çözüm üretme ve kaynakları birlikte verimli kullanma kültürünün önemli bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir. Bu çalıştayda; sığırların bakım, besleme, ekonomi ve sağlık koruması gibi konuların, farklı disiplinlerdeki bilim insanları, yetiştiriciler, ilgili STK temsilcileri ve diğer ilgililerin bir arada olduğu bir ortamda tartışılması, değerlendirilmesi ve sorunlara birlikte kalıcı çözümler üretilmesi ve bu faaliyetin beklentileri karşılayan bir ortamda sürdürebilir kılınması hedeflenmektedir. Biga Sığırcılık Çalıştayına tüm ilgilileri davet ettiğimizi ve katkı sunmalarını beklediğimizi belirtir ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir