Biga’da Termik Santrale Giden Boru Hattında Patlama Meydana Geldi

05 Nisan 2011

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Bekirli köyü yakınlarında yeni kurulan Termik santrale giden ana doğalgaz boru hattındaki vanalardan birinin saat 23.30 sıralarında patlaması sonucu yangın meydana geldi. İtfaiye ekiplerinin anında müdahalesi ile yangın kısa sürede kontrol altına alınırken, olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

İHA muhabirinin edindiği bilgiyi göre Biga ilçesine bağlı Bekirli köyü yakınlarında kurulan Termik santrale doğalgaz getirilen istasyonun denize yakın kısmındaki basınç düşürme vanalarından biri saat 23.30 sıralarında büyük gürültüyle patladı. Olayın ardından termik santrale ait itfaiye ekipleri yangına kimyasal maddelerle müdahalede bulunurken, güvenlik açısından Biga ilçesi ile civar beldelerden bölgeye itfaiye ekipleri gönderildi. Patlamanın ardından devreye giren görevliler kısa sürede BOTAŞ ekipleri ile temasa geçerek santrale gelen doğalgazı kestirdi. Yaklaşık 1 saat boyunca alevlerin yükseldiği bölgede borular içinde kalan gazın yanması ile alevlerin şiddeti azaldı. Olayın ardından bölgeye giden Biga Kaymakamı Fatih Genel, büyük bir patlama ile meydana gelen yangının termik santrale doğalgaz getiren basınç düşürme istasyonundaki vanalardan kaynaklandığını belirterek, “İlk bakışta alevleri gördüğümüzde korkmuştuk. Ancak kısa sürede BOTAŞ yetkililerinin de devreye girmesi ile gazın kesilmesi üzerine alevler kontrol altına alındı. Olayda ölen yada yaralananın olmaması sevindirici. Bölgede termik santrale ait özel itfaiye ekipleri kimyasal maddelerle soğutma çalışmalarına devam ediyor. Güvenlik açısından Biga ile beldelerden de bu bölgeye itfaiye takviyesi yaptık. Jandarma ekiplerimiz de bölgede güvenliği aldı. Şuan için yangın kontrol altında. Korkulacak bir şey yok. Soğutma çalışmaları yapılıyor” dedi.

Konuyla ilgili İÇDAŞ’tan yapılan yazılı açıklamada ise “Dün gece saat 23.00 civarında Bekirli enerji sahasında mülkiyeti, kullanımı ve sorumluluğu BOTAŞ’a ait olan doğalgaz hattı RMS-A istasyonunda doğalgaz yanımı olmuştur. BOTAŞ yetkililerince hat vanalarının kapatılmasını takiben İÇDAŞ itfaiye ekiplerince yangına müdahale edilerek yanma söndürülmüş ve soğutma çalışmaları yapılmıştır.” denildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir