“Biga’nın Anıtsal Nitelikli Ağaçları” Konulu Konferans Düzenlendi

“Biga’nın Anıtsal Nitelikli Ağaçları” Konulu Konferans Düzenlendi
23 Mayıs 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga Meslek Yüksekokulu Biga Değerleri Topluluğu tarafından organize edilen “Biga’nın Anıtsal Nitelikli Ağaçları” konulu konferans Biga Meslek Yüksekokulu konferans salonunda gerçekleştirildi.

Konferansta konuşan Biga Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Dr. Muhammet Akkaya “Anıtsal ağaçlar, ortalama 900-1000 yıllık hayatları boyunca tarihsel olaylara tanık olan ağaçlardır. Günümüzde 3000 yaşında olan anıtsal nitelikli ağaçlar vardır. 1999 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun almış olduğu kararla anıtsal ağaçlar; tabiat yapısı, ölçüleri ve diğer özellikleri bakımından anıtsal niteliklere sahip ağaçlardır. Estetik, kültürel, bilimsel açıdan çok önemli materyaller olan anıtsal ağaçlar, aynı zamanda ormanların gelecek nesillere aktarılması bakımından önemli gen kaynaklarıdır. Bu nedenle anıtsal ağaçlara, odun gözüyle değil tarihe tanıklık etmiş değer gözüyle bakılmalı ve ayrıca tüm ormanlarımız korunmalı, orman yangınları anında haber verilerek yaratacağı zararlar minimize edilmelidir” dedi.

Katılımın oldukça yüksek olduğu konferans, soru cevapların ardından konuşmacı Muhammet Akkaya’ya teşekkür plaketi takdim edildi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir