Biga’nın Stratejik Kalkınma Planı Hazırlanacak

Biga’nın Stratejik Kalkınma Planı Hazırlanacak
28 Aralık 2011

Biga Kaymakamlığı ilçenin 12 yıllık geleceğini kapsayacak stratejik kalkınma planını hazırlayacak.

Kaymakam Fatih Genel, Biga ilçesinin 13 ayrı başlık altında 3 yıl, 6 yıl ve 12 yıllık stratejik kalkınma planını hazırlanacağını ifade ederek, ilçede yaşayan ve çeşitli meslek komitelerine mensup yüzlerce kişinin bu hamleye katkı sağlamasını beklediğini belirtti. Genel yaptığı açıklamada Biga’nın Osmanlı’nın ilk yıllarında fetih edilen ve Cumhuriyet Tarihinde 1950 yıllarında duraklama dönemine giren bir kent olduğunu da belirterek, “Bu tarihte Çan ve Yenice ilçelerinin de Biga’dan ayrılmasıyla ilçemiz daha da küçülmüş ve gerilemeye devam etmiştir.1980’ler sonrasında yeniden canlanmaya başlayan Biga büyük sanayi yatırımları ile şahlanma dönemine girdi. Sanayi yatırımları arasında İçdaş ve Doğtaş ile beraber Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan fabrikalar bölgenin ekonomik büyümesini sırtlarken, tarım ve hayvancılık da önemli bir geçim kaynağı olmuştur. Bu gelişmelerin ardından Biga, önü alınamaz bir büyüme sürecine girmiştir. Ve bu süreci biz bile durduramayız” dedi.

Kaymakam Genel, Biga’nın stratejik kalkınma planını hazırlanmasında yerel yöneticilerin bir katalizör görevi göreceğini söyleyerek şunları belirtti: “Bizim görevimiz mutlak olan bu gelişim ve değişimi iyi yönetmek, iyi yönlendirmek ve bazen de katalizör görevi yapmaktır. Ayrıca hedefleri ve stratejileri belirlemek durumundayız. Seçilmişler, atanmışlar, akademisyenler, sivil toplum örgütleri, belediyeler, köyler basın mensupları ve tüm Biga dostlarının bize verdiği cesaret ile yola çıktık. Bu cesaret ve güç ile Biga’nın stratejik kalkınma planını yapmaya karar verdik.”

13 BAŞLIK BELİRLENDİ
Stratejik Kalkınma Planının 13 ayrı başlık altında kategorilere ayrılacağını söyleyen Biga Kaymakamı Fatih Genel, “Bunlar sanayi, tarım, hayvancılık, turizm, eğitim, sağlık, ulaşım, çevre- orman, spor, kamu kurumları, belediyeler ve köyler olarak belirlendi. Burada her bir başlık için bir komisyon ve her komisyon için de bir koordinatör temsilci belirlenecek. Her komisyon kendi alanında “güçlü yanlarımız”, “zayıf yanlarımız” “fırsatlar” ve “tehditler” konularını ele alacak. Bu analizler ve tespitler ışığında 3 yıllık, 6 yıllık ve 12 yıllık hedefler tespit edilecek” dedi.

Kaymakam Genel, bu plan üzerinde geniş kapsamlı ilk toplantının 16 Ocak 2012 Pazartesi günü Ada Düğün Salonu’nda yapılacağını sözlerine ekledi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir