Biga’nın Stratejik Kalkınma Planı Hazırlanmaya Başladı

Biga’nın Stratejik Kalkınma Planı Hazırlanmaya Başladı
17 Ocak 2012

Çanakkale’nin Biga ilçesinin stratejik kalkınma planı ve hedeflerinin tespiti için ilçenin önde gelenleri bir araya geldi.

Biga’nın 2015, 2018 ve 2023 vizyonunu ortaya koymak, 3, 6 ve 12 yıllık stratejik kalkınma planının hazırlanması için Biga Belediyesi Ada Bilgi Evi’nde düzenlenen toplantıya, AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Biga Belediye Başkanı Mehmet Özkan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Acer, İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Tekin, TÜBİTAK Enstitü Müdürü Necmettin Oktay, il genel meclisi üyeleri, oda başkanları, belde başkanları akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, kurum amirleri ve sanayiciler katıldı.

Kaymakam Fatih Genel toplantıda yaptığı konuşmada Biga için önemli olan projeyi hayata geçirecek olmanın sevincini yaşadıklarını belirterek, “İlçemizin 2015-2018-2023 vizyonunu ortaya koymak ve Biga’nın 3 yıllık-6 yıllık ve 12 yıllık stratejik kalkınma planını ve stratejik amaçlarını ve hedeflerini tespit etmek üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Aslında geç bile kaldığımızı düşünüyorum. Bugün ülkemizde stratejik kalkınma planına en çok ihtiyacı olan ilçenin Biga olduğunu düşünüyorum. Buna en layık ve bunu en iyi yapabilecek ilçelerden biri olduğuna da inanıyorum. Biga’nın okulların, küçük şirketlerin hatta bireylerin dahi planlama yapmadan geleceğe emin adımlarla yürüyemeyeceğini bildiğimiz günümüzde ilçenin tabiki stratejik bir planı olmalıdır. Durdurulamaz bir büyüme ve 2. şahlanma sürecine giren Biga’da bu büyüme ancak stratejik bir plan ile gelişme olarak şekillenebilir. Biga’nın geleceğini planlamak ve stratejik hedeflerini ortaya koyabilmek için tarım, hayvancılık, sanayi, ticaret, madencilik, eğitim, sağlık, spor, turizm, çevre-orman, kurumlar, ulaşım, köyler ve belediyelerimiz olmak üzere 14 başlık ve 14 komisyon oluşturmaya çalıştık” dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Özkan da yaptığı konuşmada giderek gelişen ve kalkınan Biga için böyle bir çalışmanın yapılmasının çok önemli olduğunu belirterek, “Burada Biga’nın geleceğini, mutluluğunu ve refahını konuşacağız. Birlikte hareket etmek son derece güzel bir duygu. Beraber işbirliği ile Biga’mızı daha güzel yerlere getireceğiz” dedi.

AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir de toplantının Biga’da gerçekleşmesinin mutluluk kaynağı olduğunu iade ederek, “Biga gelişeceğini vaat eden bir ilçe. Farklı fikirlerin bir araya gelmesi Biga’nın hakikatlerini doğuracak. Bende bu yükü yüklenmeye söz veriyorum” dedi.

Daha sonra 14 başlık ve 14 komisyondan oluşan gruplar çalışmalara başladı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir