Biga’ya Oyuncak Kütüphanesi Kurulacak

26 Şubat 2010

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın yürüttüğü bir proje olan “Oyuncak Kütüphanesi” Vakfın desteklediği kadın ve çocuk merkezlerinde açılacak.

Bu kapsamda İstanbul’da Gültepe, Nurtepe, Bahçelievler, Kartal; Mardin, Diyarbakır’ın yanısıra Çanakkale’nin Biga ilçesinde de açılacak olan Oyuncak Kütüphanesi 0-6 yaş çocuğuna uygun eğitim malzemeleri, bloklar, kuklalar, masklar, oyuncaklar, legolar ve kitapların arşivlendiği bir yer. Burası, oyuncak alma imkanı olmayan bütün çocuklara açık.

Çocuklar aileden bir yetişkinle birlikte merkeze gelerek oyuncak kütüphanesinden istediği oyuncağı ödünç alabilecek. Belli bir süre evinde oynadıktan sonra iade edecek ve yenisini alacak.

Ayrıca, oyuncak kütüphanesinin ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını, paylaşma ve yardımlaşmanın zenginliğini, düzenli kullanma alışkanlığını, aldığı şeyi zamanında teslim etme sorumluluğunu öğrenecekler. Aileler ise 0-6 yaşa uygun kitap ve oyuncaklarını tanıma, çocuklarıyla birlikte oynayarak oyun sırasında çocuklarının ihtiyaçlarını daha iyi anlama ve gelişimini takip etme fırsatı bulacaklar.

Oyuncak Kütüphanesi’nin içinde bir hastane bulunacak. Bu hastanede bozulan oyuncaklar onarılabilecek. Oyuncakların tedavisine kütüphaneden yararlanan anneler de gönüllü olarak destek verebilecek.

[Kaynak: Hürhaber]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir