Bina Asansörlerinin Yıllık Kontrolleri İçin İşbirliği Protokolü İmzalandı

08 Şubat 2014

Çanakkale Belediyesi ile Makine Mühendisleri Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası arasında Çanakkale Belediyesi sınırları içinde kalan binaların asansörlerinin yıllık kontrolleri hakkında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol imza töreninde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, protokolün amacının Çanakkale Belediyesi sınırları içerisinde bulunan tüm binalarda tesis edilmiş asansörlerin yılda bir kez periyodik denetimlerinin yapılarak standartlara uygun hale getirilmesi ve kentlilerimizin güvenli bir şekilde asansörlerini kullanmaları olduğunun altını çizdi.

Makine Mühendisleri Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası ile 2004 yılından bu yana mevcut asansör kontrollerinin yapıldığını belirten Başkan Gökhan, 5 Kasım 2011 tarih ve 28106 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğindeki Değişiklik” uyarınca asansör yıllık kontrollerinin “A tipi Muayene Kuruluşları” tarafından yapılması gerektiği yönünde yasal düzenleme yapıldığını aktardı.

Çanakkale Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu bilgilendirmede bulunuldu:

“Söz konusu düzenleme çerçevesinde 2012 ve 2013 yılları için Makine Mühendisleri Odası ile Protokol yapılmış, toplam 613 adet asansörün 442’sinin kontrolü gerçekleştirilmiştir. Yüzde 72 olarak belirlenen bu oran Türkiye ortalamasının çok üzerindedir. Yeni yapılacak protokolle Makine Mühendisleri Odası kontrollerine 2014-2017 yıllarında da devam edecektir.
Belediye mücavir alanı içerisinde kontrolü gerçekleşitirilecek 821 adet asansör bulunmaktadır. Belediyemiz konuyla ilgili basın yayın yolu ile duyurular yapmış ve başvuruları almıştır. Yapılan inceleme sonucu Makine Mühendisleri Odasının yönetmeliğin istediği standart ve kriterlere sahip olduğu anlaşılmıştır.
Güvenli ve sağlıklı bir şekilde asansörlerin kullanılabilmelerini ve bir sorun yaşanmaması için yöneticilerimizin asansörlerini her yıl yıllık kontrollerini yaptırması gerekmektedir. Bunun için belediyemize başvuruda bulunmaları yeterlidir.
Denetimler Makine Mühendisleri Odasınca yapılacaktır. Yapılan inceleme sonucu teknik rapor düzenlenecektir. Teknik rapor 3 nüsha olup bir nüshası Belediyemize bir nüshası yöneticiye verilecektir. İnceleme sonucu varsa gerekli iyileştirilmelerin yapılması Belediyemizce istenecektir.
Incelemeler asansörün yapıldığı yılın yönetmelik ve standartlarına göre değerlendirilecektir. Denetimler aylık bakımını gerçekleştiren bakım firmalarını da kapsamaktadır. Aylık kontrol tutanakları ve asansörlerdeki parça değişiklikleri incelenecektir.
Yıllık kontroller ile ilgili gerek basın yayın yolundan gerekse yöneticilerimiz ve asansör firmaları ile toplantılar düzenlenerek konuyla ilgili bilgi verilecektir.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir