Binalarda Deprem Güvenliği Önemli

22 Ocak 2013

Çanakkale’de inşaat yapı işlerinde güvenliği ön planda tutan Altınok Yapı sahibi Alper Altınok, binalardaki deprem risklerine dikkati çekerek kentsel dönüşümün şart olduğunu söyledi.

İnşaat sektöründe özellikle yaptığı yapılarda can güvenliğini kendine misyon edinen Altınok Yapı sahibi Alper Altınok, Çanakkale’nin önemli bir deprem riski taşıdığını belirtti.

Alper Altınok, son deprem yönetmeliğinin 2007 yılında çıktığını ancak bölgesel risklerin değişkenlik taşıdığını vurguladı. Çanakkale’de yaptıkları yapılarda öncelikli olarak zemine ve binanın güvenliği için temele çok dikkat ettiklerini söyleyen Altınok Yapı sahibi Alper Altınok, “Eski binaların yaklaşık 50 yıl ömrü bulunuyor. Eski binalarda kullanılan demir sistemi şu anki gibi özellikler taşımıyor. Deprem yaşandığında binaların esnediğini görüyoruz. Bu esneme demir aksamıyla bağlantılı. Binalar güçlü bir sistem ile yapılmadığında üzücü görüntüler ile karşılaşıyoruz. Eski yapıların bir an önce insan vücudu gibi check-up’tan geçirilmelidir. Türkiye’de yeni binalar ile riskli yapılar konusunda toplumsal bilinç düzeyi artıyor. Deprem riski olanlar ya güçlendirilmeli ya da yıkılmalıdır. Çanakkale için kentsel dönüşüm şarttır”? dedi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir