Bir İnsan ve Kırsal Yaşamın Gerçekliği

Bir İnsan ve Kırsal Yaşamın Gerçekliği
24 Aralık 2013

İstanbul’dan gelerek Çanakkale’nin Biga ilçesindeki bir köyde Ormanevi’ne yerleşen Durukan Dudu, kırsal yaşamdaki hayatı ve Türkiye’nin Gezi sürecini değerlendirdi.

İsveç’te Kırsal Kalkınma üzerine master yapan Dudu, şu an Buğday Derneği’nin Tohum Takas Proje Koordinatörlüğünü ve Yeşil Gazete ekoloji editörlüğünü gerçekleştiriyor. Aynı zamanda Çanakkale’de ekoköyün fiziksel kurulumu sürecine 2014 yılında başlamayı hedefleyen Ormanevi Kolektifi üyesi Dudu, kırsal yaşamı ise şu kelimerle özetliyor “Köylerde kocaman bir bilgi birikimi var. ‘Köylü bilgeliği’ dediğimiz şey romantizm değil, gerçek. Öte yandan, bu bilgi yoğun girdili tarım pratikleri, kendine yeterliliği temel alan ‘köylülük’ten sadece ekonomik kazanca dayalı ‘tarımsal üretici’ olmaya itelenme, köylerdeki sosyal yapının (şehri yücelten modernitenin de temel etkisiyle) bozulması gibi sebeplerden çok hızlı aşınıyor.”

Haberin devamı ve ayrıntıları gorunmeyenler.wordpress.com sayfalarında okunabilir: Durukan Dudu: “Keyif almadığın işi/eylemi/direnişi yapma”

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir