“Bir Kişi Daha Eksilmeye Tahammülümüz Yok!”

20 Haziran 2015

Çanakkale’de kadınlar vahşice öldürülen Cansu Kaya için birleşerek, “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok” dedi.

Çanakkale Eğitim-Sen Kadın Komisyonu ve Çanakkale Kadın Platformu üyeleri, Muğla’nın Ortaca’ya bağlı Daylan Mahallesi’nde kaybolduktan 3 gün sonra Dalyan Kanalı’nda ölü bulunan 18 yaşındaki Cansu Kaya’nın ölümüyle ilgili eylem gerçekleştirdiler. İskele Meydanı’nda toplanan kadınlar, burada sloganlar atarak basın açıklaması yaptılar. Kadınların, Cansu Kaya hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Her gün yeni bir kadın cinayeti haberi ile yüreklerimiz yaralanmaktadır. Sözcükleri boğazımızda düğümleyen korkunç erkek şiddeti sınır tanımadan hayatlarımızı karartmaya devam etmektedir. Her yaştan, renkten ve dilden kadını elimizden alan tecavüzcü erkek egemen zihniyet 2015 yılının başından beri 144 kız kardeşimizi katletti.
Bugün Muğla’nın Ortaca ilçesinde üç gündür kayıp olan 18 yaşındaki Cansu Kaya’nın tecavüz edilerek öldürülmesi üzerine toplandık. Burada bulunan her kadın Cansu’yu katledenlerin bizleri de katletmek istediğinin farkındadır. Erkek egemen sistem tüm kadınları susturmak istemekte, itaat etmelerini beklemekte, tacizi, tecavüzü namusla açıklamaktadır. Kadın katillerine iyi hal indirimi veren zihniyet tecavüzcüsünü öldüren kadınları en ağır cezalara mahkum etmektedir. Yargı mekanizması erkekleri aklamak için tıkır tıkır işlemektedir. İyi hal indirimleri, tahrik gerekçeleri ile tecavüzcü şiddet kültürü beslenmektedir. Her gün kocaları, abileri, babaları, sevgilileri tarafından erkek şiddetine uğrayan biz kadınların artık bir kişi daha eksilmeye tahammülü kalmamıştır. Bizlerin hayatlarımıza dair karar almasına tahammül edemeyen erkek zihniyetine karşı yaşamlarımız, bedenlerimiz ve irademize sahip çıkıyoruz.
Erkek egemen yasalarla kadın katillerini koruyanlara tahammülümüz yok! Öz savunma yaparak tecavüzcüsünü öldüren Nevin Yıldırım’a müeebet hapis verilmesine tahammülümüz yok!İki kadını tacizden korumak isterken öldürülen Tuğçe’nin katiline sadece 3 yıl ceza verilmesine tahammülümüz yok!18 yaşındaki genç bir kadının vahşi şekilde öldürülmesine tahammülümüz yok!Kadın cinayetlerini üçüncü sayfa haberlerinde magazinleştiren cinsiyetçi medyaya tahammülümüz yok!Biz kadınlar yaşadığımız coğrafyada tahakkümcü erkek sistemin kurbanı olmak istemiyoruz. Kendi kararlarımızı kendimiz alıyor, kadın dayanışmasıyla güçleniyoruz. En yakınımızda bulunan erkeklerin bizleri katletmesine seyirci kalmıyoruz. Öz savunma, teşhir ve diğer bütün demokratik yöntemlerle erkek egemen sisteme karşı mücadele ediyoruz.Bu mücadele tek bir kadının bile elimizden alınmadığı alternatif yaratılana kadar sürecektir. Özgürlük ve eşitlik talebimiz kadınların katledilmediği, kadın haklarının anayasal güvenceye alındığı, tahrik ve iyi hal indirimlerinin kadın katillerine uygulanmadığı bir gelecek kurana kadar sürecektir. Tüm kadınları bizlerle birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir