“Bir Taşla İki Kuş: Kadın İstihdamı ve Küçük İşletmelerde Gelişim Bozcaada’da Dönüşüm” GMKA Projesi Başladı

11 Mart 2012

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Bozcaada Kaymakamlığının yürütücülüğünü yaptığı “Bir Taşla İki Kuş: Kadın İstihdamı ve Küçük İşletmelerde Gelişim Bozcaada’da Dönüşüm” adlı proje başladı.

Bozcaada Kaymakamlığı’nın yürütücülüğünü yaptığı proje, Bozcaada’da işgücü dışındaki kadınlara turizm konusunda mesleki nitelik kazandırarak istihdam edilebilirliklerini arttırmayı; konaklama işletmesi sahiplerinin de mesleki beceri ve yeterliliklerini geliştirerek Bozcaada’daki turizm üst yapısını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Bozcaada Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada 6 ay sürecek proje kapsamında işletme sahipleri ve yöneticilerine yönelik eğitimler işletmelerin turistik hizmet standardını, teknolojik yapısını ve kalite uygulamalarını güçlendireceği, böylelikle Bozcaada’daki turistik işletmelerin hizmet standardı ve bu hizmetin yararlanıcısı olan müşterilerin memnuniyetinin artmasına yardımcı olacağı belirtildi. Bu süreçte Bozcaada’nın turistik bir destinasyon olarak rekabet gücünü arttıracağı vurgulandı.

Bozcaada Kaymakamlığı’nın projeyle ilgili basın bülteni:

Güney Marmara Kalkınma Ajansının Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Bozcaada Kaymakamlığı’mızın yürütücüsü olduğu “Bir Taşla İki Kuş: Kadın İstihdamı ve Küçük İşletmelerde Gelişim Bozcaada’da Dönüşüm” isimli projemiz başlamıştır. Proje sahibi kurum olan Bozcaada Kaymakamlığı’mıza, Ç.O.M.Ü. Gökçeada MYO proje ortağı olarak, Bozcaada Belediyesi de iştirakçi kuruluş olarak destek verecektir. 6 ay sürecek projenin basın, yerel halk ve projenin hedef kitlesine yönelik tanıtım-bilgilendirme amaçlı toplantısı 10 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilecektir. Proje Bozcaada’da işgücü dışındaki kadınlara turizm konusunda mesleki nitelik kazandırarak istihdam edilebilirliklerini arttırmayı; konaklama işletmesi sahiplerinin de mesleki beceri ve yeterliliklerini geliştirerek Bozcaada’daki turizm üst yapısını güçlendirmeyi amaçlamaktadır. İşletme sahipleri ve yöneticilerine yönelik eğitimler işletmelerin turistik hizmet standardını, teknolojik yapısını ve kalite uygulamalarını güçlendirecektir. Böylelikle Bozcaada’daki turistik işletmelerin hizmet standardı ve bu hizmetin yararlanıcısı olan müşterilerin memnuniyetinin artmasına yardımcı olunacaktır. Bu süreç Bozcaada’nın turistik bir destinasyon olarak rekabet gücünü arttıracaktır.

Toplam 196 saat sürecek mesleki eğitimler Ç.O.M.Ü. Gökçeada MYO’nun Bozcaada’daki yerleşkesinde hafta sonları verilecektir. Projeye katılacak 18-45 yaş arası işsiz kadınların proje sonunda alacakları sertifikalar, hem kendi işletmelerinin açabilmeleri için bir girişimcilik belgesi hem de istihdam edilebilirlikleri açısından önemli bir avantaj sağlayan yeterlilik belgesi olacaktır. Proje süresince yürütülecek teorik eğitimler, uygulamalı eğitimler, otel ve uygulama gezileri, çalıştay gibi faaliyetlerle desteklenecektir. İki farklı gruba Ç.O.M.Ü. Bozcaada Seyahat, Turizm ve Eğlence Hizmetleri Bölümü öğretim elemanları tarafından verilecek eğitimlerle nitelikli işgücü, yönetici ve işletmeci sürecine geçilmesine katkı sağlanacaktır. 1 Proje Koordinatörü, 1 Koordinatör Yardımcısı ve 1 Proje Danışmanı tarafından yürütülecek projede aynı zamanda kadınlar için haftada iki gün alanında uzman psikolog tarafından “kadın ve aile danışmanlığı” hizmeti verilecektir. Proje odası, Bozcaada Hükümet Konağında faaliyete geçmiştir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir