‘Bir Usta Bin Usta’ Projesi Çanakkale Çini İşlemeciliği Kursu Başlıyor

05 Mart 2014

Anadolu Sigorta’nın kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi arttırmak ve bu meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığında gerçekleştirdiği “Bir Usta Bin Usta” Projesi kapsamında Mart ayında Çanakkale’de Çini İşlemeciliği kursu açılıyor…

Eğitmenliğini Muhammed Onat’ın üstleneceği kursta, kursiyerlere meslekle ilgili teknik bilgiler aktarılacak. Kursiyerler 4 ayda 312 saat eğitim görecek.

Kursiyer adayları Çanakkale İl Kültür Müdürlüğünde yer alan formunu doldurarak başvuru yapabilir. Son başvuru 7 Mart…
Anadolu Sigorta “Bir Usta Bin Usta” projesiyle genç usta adayları yetiştirerek bu geleneksel mesleğin yeniden canlanmasını hedefliyor.

“Bir Usta Bin Usta” Projesi ile ilgili detaylı bilgiye www.birustabinusta.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Çanakkale / Çini yapımı
Osmanlı İmparatorluğu döneminde mimari süslemenin en önemli unsuru olan çininin zaman içinde kullanım alanı genişlemiş; mutfak ve süs eşyası olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Kimyasal deneyler sonucu sırrın ve boyanın niteliğinin değiştirilmesiyle daha dayanıklı ve kullanışlı ürünler ortaya çıkmaya başladı.

Çanakkale, 18. yüzyıl ortasından 20. yüzyıl başlarına kadar önemli bir seramik merkezi olmuştur. Kırmızı ve ender olarak bej hamur kullanılarak sır altı tekniği ile işlenen Çanakkale seramikleri özellikle sıra dışı desenleriyle dikkat çeker. 19. yüzyılın ikinci yarısı ile 20. yüzyıl örneklerinde ise daha çok sır üstü boyama kullanılmıştır.

“Bir Usta Bin Usta” Projesi Hakkında
“Bir Usta Bin Usta” sosyal sorumluluk projesi, Türkiye genelinde kaybolmaya yüz tutan meslekleri yaşatmak, bu mesleklerin yeniden canlanmasını ve meslek ustalarının deneyimlerinin geleceğe taşınmasını sağlamak amacıyla hayata geçirildi. Her yıl 5 farklı ilde ve meslekteki ustaların, toplam 100 gence birikimlerini aktarmasının hedeflendiği projede 10 yılın sonunda 50 meslekte toplam 1000 ustanın yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Proje daha önce, iletişim sektöründe dünyanın en prestijli ödüllerinden sayılan uluslararası Sabre Awards’da “Altın SABRE 2012″, Demirkent Sosyal Sorumluluk Ödülü, Reklamcılar Derneği tarafından düzenlenen İletişimin Zirvesindekiler Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülü ve 17. Motif Halk Bilim Ödülleri Büyük Ödülü’nü kazanmıştı.

Son olarak Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından bu sene 12.’si düzenlenen Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’nde Büyük Ödül de Bir Usta Bin Usta projesine layık görüldü.

Bir Usta Bin Usta kapsamında 2014 yılında yapılacak olan kurs ve iller şu şekilde sıralanıyor; Çanakkale’de ‘Çini İşlemeciliği’, Erzurum’da ‘Oltu Taşı İşlemeciliği’, Isparta’da ‘Deri Aksesuar Yapımı’, İzmir’de ‘Keçe Aksesuar Yapımı” ve Şanlıurfa’da ‘Kehribar Taşı İşlemeciliği’

Filtreler:
Yorumlar...
  • Nilüfer erdogmus
    13/05/2020 08:34

    Bende çini yapmak istiYorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir