“Bir Vali Yardımcısı da Açığa Alındı”

18 Temmuz 2016

Vali Hamza Erkal, 15 Temmuz akşamında yaşananlar ile ilgi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çanakkale’de 1 vali yardımcısı ile İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli 2 yüzbaşı ve 1 teğmenin daha açığa alındığını söyleyen Vali Erkal, ‘Bu işle ilintisi olan kim varsa hepsiyle ilgili işlem yapılacak’ dedi.

Vali Hamza Erkal, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede ayrıca şunları kaydetti, “15 Temmuz gecesinden itibaren gerçekleştirdiğimiz işlemlerle ilgili bilgi vermek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti hükumetini devirmeye yönelik yapılan böyle menfur bir darbe girişiminin ebetteki karşılığı olacaktır. 15 Temmuz akşamından itibaren vuku bulan o menfur darbe girişiminin akabinde tüm il olarak ayağa kalktık ve bu darbecilere hadlerini bildirmek üzere bütün Çanakkale halkı olarak meydanlarda bulunduk. Biz ilgili makamlar, gerekli tedbirleri alarak darbede görev verilen özellikle görev alanlarla ilgili işlemler yaptık. İlk gün Boğaz ve Garnizon Komutanı sıkıyönetim komutanı olarak ilan edildiği için orası özellikle takip edilmişti. Tuğamiral Ahmet Serdar Gündoğdu sabaha doğru gözaltına alınmıştır. Burada bulunan askeri öğrencilerin özellikle darbecilerin çağrısı üzerine İstanbul’a gitmeye kalkışmaları neticesinde 467 öğrenci başlarındaki komutanlarıyla beraber ve otobüs şoförleriyle beraber burada alıkonulmuşlar ve gözaltı işlemi yapılmıştır. Daha sonraki süreçte durum normale dönmeye başladı. Dün akşam itibariyle 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında da hareketlilik tespit edilmesi üzerine oranın tugay komutanı ile ilgili gözaltı işlemi yapılmıştır. Kamu personeli özellikle bu işte ilintisi olabilecek FETO terör örgütüyle alakası olabilecek olanlarla ilgili de açığa alma işlemleri yapılmıştır. Özellikle bizim emniyet personeli arasında 30 tane emniyet mensubumuz açığa alınmıştır. Adalet Bakanlığının gönderdiği açığa alma listesi üzerine 16 tane de hakim, savcı, açığa alınmış. Gelibolu Kolordu Komutanlığında görevli olan 3 tane askeri hakim ve 3 tane askeri savcı ile ilgili gözaltı işlemi yapılmış ve şu an adliyeye sevk edilmiş durumdalar. Otobüs şoförleriyle ilgili gözaltı işlemi yapılmıştır fakat sivil şoförlerin darbe girişimiyle ilgili olmadıkları anlaşıldığından adli makamlarca salıverilmişlerdir. Jandarma Komutanlığında 3 tane muvazzaf subay, bunların ikisi yüzbaşı, birisi de teğmen olmak üzere onlar da açığa alınmış, beylik silahlarına el konulmuştur. Bir Vali Yardımcımız açığa alınmış durumda.”

Demokrasi Nöbetleri Devam Edecek

“Durum şimdilik kontrolümüz altında, tatbikî bundan sonraki süreçte gelecek olan istihbari bilgiler veya ilgili makamlardan deliller geldiği sürece bu işle ilintisi olan kim varsa hepsiyle ilgili işlemler yapılacak. Bu konu çok ciddiye alınması gereken ve bizim de ciddiyetle üzerinde durmamız gereken bir konudur. Çünkü devletin bekasıyla ilgili bir konudur bizim kendi kaderimize sahip çıkmak üzere bütün kurumlar olarak ayakta olmamız gerekiyor. Onu için bu işi ciddiyetle takip ediyoruz. Bugün mesai günü ve herkes işinin başında bizim vatandaşımız tabiri caizse ayın 15 i akşamı vatanı kurtarıp, ertesi günü mesaiye başlamış durumda. Bizim için vatan kurtarmak o kadar normal bir şey demektir. Onun için Türk halkını, Türk milletini tebrik ediyorum kutluyorum. Muhteşem bir demokrasi sınavı verdiler. Çanakkalelilerde bu sınavda hakikaten çok başarılı bir sınav sergilediler. Ben hepsini kutluyorum ve hepsine teşekkür ediyorum. Demokrasimize sahip çıkmak için akşam nöbetlerini sürdüreceğiz.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir