“Bir Yılda 1 Milyar 300 Bin Ton Gıdayı İsraf Ediyoruz”

“Bir Yılda 1 Milyar 300 Bin Ton Gıdayı İsraf Ediyoruz”
17 Mayıs 2014

Türkiye’de bir yılda çöpe atılan 2,1 Milyar adet ekmeğin parasal değeri 1,5 milyar TL.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi organizasyonuyla, Toprak Mahsulleri Ofisi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Küçük tarafından verilen “Ekmek İsrafını Önleyelim, Emeğimizi ve Ekmeğimizi Koruyalım” isimli konferans Terzioğlu Yerleşkesi Mühendislik Fakültesi Turgut Özal Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Konferansa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Toprak Mahsulleri Ofisi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Küçük, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Caner, çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Açılış konuşması yapan Dekan Prof. Dr. Cengiz Caner, “Zenginleştikçe israfı artan bir yaşam tarzı bizim yaşam tarzımız değildir” diyerek, ekmeğin kültürümüzün en önemli unsurlarından biri olduğunu alın terinin, bereketin sembolü olduğunu dile getirdi.

“Bir Yılda 1 Milyar 300 Bin Ton Gıdayı İsraf Ediyoruz”
Bir yılda 1 Milyar 300 bin ton gıdanın israf edildiği, 1 Milyar insanın açlıktan ve yetersiz beslenme sebebiyle hayatını kaybettiği bir dünyada yaşadığımızı belirten Prof. Dr. Caner konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu konferansta sadece ekmek israfını konuşacağız ancak geçen gün çok büyük acı bir haberle tüm ülkece yıkıldık. Madenlerde ülkemizin en önemli enerji kaynağı. Orada yapılan çalışma bizim enerji ihtiyacımızı karşılamak için yapılan bir çalışmaydı. Yapacağımız her türlü kaynağın tasarrufu ile en ucuzu elde edebiliriz. Tasarruf çok önemli ve bunun farkındalığını yaratmakta çok önemli bir sosyal sorumluluk. Bu bağlamda kurumum ve şahsım olarak bu kampanyayı yürüten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ve özellikle Toprak Mahsulleri Ofisinden Mehmet Küçüğe teşekkür ediyorum.”

Açılış konuşmasının ardından Toprak Mahsulleri Ofisi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Küçük, “Ekmek İsrafını Önleyelim, Emeğimizi ve Ekmeğimizi Koruyalım” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

“Yılda 10 Milyon İnsan Açlıktan Hayatını Kaybediyor”
Toplumsal duyarlılığı, farkındalığı artırmak için israf konusunun konuşulması gereken önemli bir konu olduğunu belirten Küçük, 2012 yılında ekmek israfı konusunda yapılan araştırma hakkında bilgi verdi. Küçük, israf konusunda hedef kitlenin öncelikle, gençler, çocuklar ve ev hanımları olduğunu dile getirerek şunları dile getirdi:

“Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 Milyar adet ekmeğin parasal değeri 1,5 milyar TL. Bu parayla 80 hastane, 500 okul inşa edilebilir. Dünyada yaklaşık 2 milyar insan sağlıklı olabilmek için yeterli vitamin ve minareleri alamıyor. Buda dünya nüfusunun yaklaşık 7 milyar olduğunu düşünürsek her 4 kişiden 1’ne tekabül ediyor. 842 milyon insan kronik açlık çekiyor. Bu da her 8 kişiden 1’i demek oluyor. Yılda 10 milyon insan açlıktan hayatını kaybediyor. Dünya gıda üretiminin ise 3/1 israf ediliyor. Küresel iklim değişikliklerinin neden olduğu üretim düşüşleri buna bağlı olarak fiyat artışları fakir ülkelerde gıdaya erişimi giderek zorlaştırıyor. Eğer bu israfın önüne geçebilirsek dünyadaki 842 milyon insanı yetersiz beslenmekten kurtarmış olacağız.”

Konferansın sonunda günün anısına Mehmet Küçük’e hediyesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar tarafından verildi.

[Eylem Tuna / comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir