BİSİAD Başkanı Özdemir, Akil İnsanlar Heyeti Çanakkale Toplantısını Değerlendirdi

30 Nisan 2013

Biga Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) Başkanı Ahmet Hamdi Özdemir 28 Nisan Pazar günü gerçekleştirilen Akil İnsanlar Marmara Bölgesi Heyeti’nin Çanakkale Toplantısı ile ilgili izlenimlerini paylaştı.

BİSİAD Başkanı Ahmet Hamdi Özdemir toplantıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu;

“28 Nisan 2013 Pazar günü Çanakkale’de Akil İnsanlar Marmara Gurubu toplantısına dernek başkanı sıfatıyla davet edildim ve iştirak ettim.
Sizleri kısaca gözlemlerim, tespitlerim ve en aşağıda şahsi fikrimi beyan ederek bilgilendirmek istiyorum.

Önce gözlemlerimi yazıyorum:
1- Toplantı mahalli dışında protesto eylemi yapan yaklaşık 50 kişi vardı. Protesto eylemi çok medenice,demokratik bir ülkede yapılabilecek olgunluk ve güzellikte başladı ve toplantı başlamasından kısa bir müddet sonra sonuçlandı. Protest arkadaşların bir kısmı davetli olduklarından toplantıya dahil oldular ve diğer yurttaşlarımız sakince oradan ayrıldılar.
2- Toplantı salonu dolu idi.Bazı dinleyiciler ayakta idiler. Sadece bir vatandaşımız toplantıyı protesto ederek ayrıldı, diğer katılımcılar toplantı sonuna kadar (yaklaşık 2 buçuk saat) dinlemede ve fikir beyan etmede bulundular.
3- Gözlemlerime göre katılımcılar STK’ları temsil edebilecek sayıda ve tüm siyasi kesimlerin temsilcileri orada ve herkes çok saygın davranış içinde idi.
4- Toplantı mahallinde başlangıçta üç-dört yurttaşımız biraz heyecanlı olarak görüş beyan ettiler. Bir arkadaş milli marş okunması ile ilgili bir sıkıntı yaşadı ama sonuçta kendisine tekrar söz verilerek kendilerini ifade etmeleri fırsatı tanındı. Sayın Çanakkale Belediye Başkanı protest yurttaşımıza çok medenice yaklaşımda bulundu ve takdir gördü.
5- Toplantıda ağırlıklı olarak katılımcılar görüş,öneri ve eleştirilerde bulundular. Moderatör gurup sadece not aldılar ve direkt şahıslarına soru olmadıkça konuşmadılar. Kendilerine ulaşan bildirimleri tarafsız ve yansız ilgili yerlere raporlayacaklarını yedi kez yinelediler.
6- Daha bir çok gözlemimiz olmuştur.

Tespitlerimiz şöyledir:
1- Herkes terör belasının çözülmesinin doğru olacağına hemfikirdir.. İtiraz edenlerin ortak noktası süreç yönetiminde balans ayarı yapılmasının doğru olacağıdır.
2- Kamuoyu siyasal güç erkinin daha mutedil  ve kucaklayıcı dil kullanmasını arzulamaktadır. Katılan STK ve yurttaşların seslendirmesinden bu anlaşılabilmektedir.

Şahsi fikirlerimiz:
Kendimizin acizane vardığı sonuçlar şöyle olmaktadır ve ancak bu yazacaklarımız şahsımızı bağlamaktadır:
1- Çanakkale bu gün Türk Demokrasi Tarihine güzel bir yaprak eklemiştir. Tüm görüşler kendilerini ifade edebilmişlerdir. Kimse kimseyi söylediklerinden dolayı suçlamamıştır.
2- Çanakkale bu gün ruhunda olan hoşgörü iklimini tüm düşünsel görüş beyan edenleriyle ve makul çoğunlukla yansıtmıştır.
3- Çanakkale Bir Olunca Bütün, Ayrışınca Eksik Olacağının Bilincindedir.
Herkese saygı ve selamlarımı iletiyorum.”

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir