BİSİAD’tan Üniversite Öğrencilerinin Biga Ekonomisine Katkıları Raporu

BİSİAD’tan Üniversite Öğrencilerinin Biga Ekonomisine Katkıları Raporu
07 Ocak 2013

Biga Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD), Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Biga Meslek Yüksek Okulu Öğrencileri arasında yaptığı 12 soruluk bir anket çalışması sonucunda hazırlanan “Biga’da Öğrenim Gören Üniversite Öğrencilerinin Biga Ekonomisine Katkıları Raporu”nu kamuoyuyla paylaştı.

BİSİAD’tan yapılan açıklamada “Üniversite Öğrencilerinin Biga Ekonomisine olan katkılarının basit matematik hesaplamalar yapılarak ortaya konulması ve bundan sonra Biga’da açılması dillendirilen yeni okulların hayata geçirilmediğinde nelerin kaybedileceğini düşündürtmek” amacıyla hazırlandığı belirtilen raporun Biga’da öğrenim gören öğrencilerin Biga’ya ekonomik anlamda neler kattığını ortaya çıkarmayı hedeflediği vurgulandı.

Biga’da öğrenim gören yaklaşık 6425 Üniversite öğrenci arasından 500 öğrenci ile 2012 yılı Mayıs ayı içerisinde yapılan anket çalışmasının ardından BİSİAD’ın raporunda şu saptama ve önerilere yer verildi;

1- Biga’daki üniversitenin Biga ekonomisine güçlü katkısı bu çalışma ile ortaya konulmuştur ve Üniversitenin Biga’ya en büyük katkıyı veren bacasız sanayi olduğu yadsınamaz bir gerçektir.
2- Biga bir bütün olarak; İktidar, muhalefet, partili,partisiz ayrımı olmaksızın tüm vatandaşlarıyla, Milletvekilleriyle, İl Valisiyle, İlçe Kaymakamıyla, Belediye Başkanlarıyla, Üniversite idaresiyle kısacası resmi yada özel kişi,kurum ve kuruluşlarıyla yeni okulların açılmasında ısrarcı olmalı, Sivil Toplumda bunu çok iyi anlatmalı ve karar vericilerden bu isteklerini öncelikle talep etmelidir.
3- Biga hükümet kurumuna ve karar verici mekanizmalara taleplerini ciddi bir fizibilite çalışması ile iletmeli ve sonuç alıncaya kadar takipçi olmalıdır.
4- Biga esnaf ve işadamları Biga Ekonomisine giren gelirden en yüksek payı almaktadırlar. Bu sebeple yeni okul yapımında maddi destek vermelidirler. Her şeyi devletten beklememeli, her işletme ve şahıs gücü ölçüsünde bu kazanımlar için gönüllü bağış ve yardımlarda bulunmalıdırlar.
5- Yeni okullar kazanıldığında Biga’daki Üniversite öğrenci sayısı 15.000 kişi olacak olup, bu günkü cari rakamlarla ayda 13 Milyon Tl, yılda 117 Milyon tl. sadece öğrenciden Biga’nın gelir sağlaması mümkündür.
6- Biga’nın ilk hedefi Biga İİBF. İngilizce Hazırlık Okulunu kurmak olmalıdır.
Biga’da yer olmadığından dolayı 400 öğrenci Çanakkale’de öğrenim görmektedir. 500.000 Tl. maliyetli okul ivedilikle Biga’ya kazandırılmalıdır. Basit hesapla 400 öğrenci için katlanılacak maliyet 1,5 ayda geri dönüş sağlamaktadır.
7- Bigalının hedefi kesinlikle Biga Üniversitesini kurmak olmalıdır.
8- Üniversitenin sosyal anlamda Biga İnsanına kattıklarının kesinlikle paha biçilemez değerde olduğuna inanmakla beraber iş bu raporumuzdan bağımsız konunun uzmanlarınca hazırlanacak bir raporun kamu oyuna sunulması yerinde olacağı kanaatindeyiz.
9- Biga yazılı,görsel ve internet medyasına büyük görev düşmektedir.
10- Biga’nın Üniversite Öğrencilerinden aldığı ortadadır. Bizler öğrencilere ne verebileceğimizi de düşünmeliyiz.
11- BİSİAD iş bu rapor ile sadece sosyal sorumluluk görevini yapmayı amaçlamaktadır.
12- Bu güne kadar Biga ve Eğitim-Öğretim-Üniversite adına her kim çaba göstermişse teşekkür ederiz. Ölenlere rahmet, kalanlara sağlık dileriz.

Raporun ayrıntılarını BİSİAD’ın internet sitesinden görüntüleyebilirsiniz: BİSİAD – Rapor

[embedpdf width=”500px” height=”650px”]http://bisiad.com/images2/img/6040/File/ogrenci%20rapor.pdf[/embedpdf]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir