“Bizde ve Dünyada Madalya Heykeltraşlığı” Sergisi Ziyaretçilerini Bekliyor

“Bizde ve Dünyada Madalya Heykeltraşlığı” Sergisi Ziyaretçilerini Bekliyor
11 Şubat 2014

Çanakkale Belediyesi aylık kültür etkinlikleri kapsamında Yazar ve Sanatçı Evi’nde 8 Şubat 2014 Cumartesi günü Prof. Dr. M. Zeki Kuşoğlu’nun “Bizde ve Dünyada Madalya Heykeltraşlığı” isimli madalya sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Sergi, 15 Şubat 2014 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine tanıklık etmiş çeşitli medeniyetlerin madalyalarının sergilendiği “Bizde ve Dünyada Madalya Heykeltraşlığı” isimli serginin açılışında Prof. Dr. M. Zeki Kuşoğlu bu sanata nasıl ilgi duymaya başladığını katılımcılarla paylaştı. Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği açılış Kuşoğlu’nun sanatı ile ilgili deneyimlerini katılımcılar ile paylaşmasıyla devam etti.

Geleneksel Türk Sanatları başta olmak üzere birçok sanat dalıyla ilgilenmiş ve bunlar üzerine birçok kitabı bulunan Kuşoğlu, serginin paralelinde vereceği konferans ile sanat yaşamını ve hayat tecrübelerini paylaşacak. 11 Şubat 2014 tarihinde Çanakkale Belediyesi Yazar ve Sanatçı Evi’nde saat 18:00’de başlayacak konferansa tüm sanatseverler davetli.

Prof. Dr. Zeki Kuşoğlu Hakkında
Gaziantep’te dünyaya gelen M. Zeki Kuşoğlu, 1964 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulundan mezun olmuş, aynı yıl kazandığı burs ile ihtisas için Almanya’ya gitmiştir. Burada kaldığı süre boyunca yaptığı araştırmalar ile Türk İslam ve Doğu Sanatları’na ilgi duymaya başlamış, yurda geri döndüğünde dönemin hayatta olan sanatkârlarıyla temasa geçerek teorik ve pratik bilgilerini pekiştirmiştir. Ahşap, taş ve maden oymacılığıyla ilgilenmiş, klasik ve çağdaş yorumlamalar ile ulusal ve uluslararası alanda 70’in üzerinde kişisel sergi açmış, bir o kadar da karma sergiye katılmıştır. Uzun yıllar Marmara Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapmış; farklı sanat dallarından ortaya koyduğu eserler ile çeşitli ödüller almıştır.

“Bizde ve Dünyada Madalya Heykeltraşlığı” 15 Şubat 2014 tarihine kadar Yazar ve Sanatçı Evi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir