Böbrek Nakli ile Sağlığına Kavuştu

27 Temmuz 2016

Çanakkale’de 19 yıldır şeker hastalığı ve böbrek yetmezliği yaşayan 56 yaşındaki Kadir Bozkurt bir ay önce organ nakli için başvuru yaptığı hastanemiz Organ Nakil Merkezinde böbrek nakli ile tekrar eski sağlığına kavuştu.
Böbrek yetmezliğinin yanı sıra şeker hastalığı rahatsızlığı da bulunan Kadir Bozkurt, şeker hastalığı nedeniyle sağ ayağında kangren oluştuğu için ayağı kesildi. Ardından böbrek nakli operasyonu yapılabilmesi için Kadir Bozkurt’un ayağına ÇOMÜ Hiperbarik Basınç odasında oksijen tedavisi uygulandı.
Kadir Bozkurt’un 19 yıldır şeker hastalığı ile böbrek yetmezliği olduğunu söyleyen hastanemiz Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Faruk Özkul, “Yaklaşık bir ay önce ayakta kangren nedeniyle ameliyat edildi. Daha sonra hastanemizde Hiberbarik oksijen tedavisi gördü. Bizde bu bir ay içerisinde hazırlıklarımızı tamamladık. Uygunda böbrek çıktı. Bizde naklimizi başarıyla gerçekleştirdik. Bir ay içerisinde hastamızın hem kangreni tedavi edilmiş oldu. Hem de böbrek yetmezliği tedavi edildi. Taktığımız böbrek sonrası hastamız bir saat sonra idrar çıkarmaya başladı. Hastamız normal suyunu içiyor. Ve idrarını çıkarıyor. Herhangi bir sorunu yok. Böbrek Çekirge Devlet Hastanesinden geldi. Yaklaşık 30 yaşlarında bir bağışçı tarafından beyin ölümü gerçekleşmiş, hastamızın böbreklerini hastamıza takmış olduk” dedi.

Hastanenin Sualtı ve Hiperbarik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadir Dündar, “Burada ilk defa değişik bir uygulama denedik. Hastaya organ naklinden önce yaklaşık 25-30 seansa yakın bir oksijen tedavisi verdik. Bu oksijen tedavisi ile hastanın şeker hastası ve çok kötü bir damar tıkanıklığı olduğu için bu mevcut olan damarlarına ve vücuttaki diğer damarlarına çok iyi geldi. Kesilen bacağı çok kısa bir süre içinde iyileşti. Tam onun üstüne de böbrek ameliyatı olunca da, böbrek nakli yapacak doktor arkadaşımıza bütün vücuduna oksijenlenmiş, iyi bir şekilde kanlanan doku vermiş olduk. Dolayısıyla Hiberbarik Oksijen tedavisi ile böbrek naklini bir adara birleştirmiştir olduk” diye konuştu.

Böbrek nakli sonrası tekrar eski sağlığına kavuşan Kadir Bozkurt, “Su içemiyordum. Hiçbir şey yiyemiyordum. Moral bozukluğuyla yaşıyordum. 19 yıl sonra hayatım bitti diyordum. Umudu kesmiştim. ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde arkadaşlara organ nakli çıkıyordu. Bizde geldik buraya başvurduk. Buradan bir ay içinde çağırdılar. Böbreğime kavuştum. Şifayı kendi memleketimde buldum. Hocalarıma çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldular. Nasip olursa, yeniden ikinci baharımızı yaşayacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından 19 yıl sonra böbrek nakli ile sağlığına kavuşan Kadir Bozkurt, kana kana su içti.

1

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir