Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Boğazı Yüzerek Geçme Yarışmasının Provası Yapıldı

Boğazı Yüzerek Geçme Yarışmasının Provası Yapıldı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçecek olan İngiltere, Avustralya, Rusya, İtalya ve Jamaika gibi ülkelerden gelen 80 profesyonel ve amatör yüzücü, il merkezinde 3 saat yüzme provası yaptı.

Sabah erken saatlerden itibaren kaldıkları otelden Wilusa Seyahat Acentesi yetkililerinin nezaretinde Yeni Kordon mevkiindeki Dabakoğlu tesislerine gelen yüzücüler sağlık kontrolünden geçirildi. Havanın sıcak olmasını da fırsat bilen yüzücüler gruplar halinde denize girerek 3 saat boyunca 4 kilometrelik parkurda prova yaptı. Güvenlik açısından 2 teknenin de refakat ettiği yüzücüler yaklaşık 4 kilometrelik mesafeyi başarılı bir şekilde yüzmeyi başardı.

Wilusa Seyahat Acentesi’nin yetkilisi Sevil Demir, boğazı yüzerek geçme yarışının her geçen yıl daha fazla ilgi gördüğünü belirterek, “”Quantum Çanakkale Boğazı’nı Yüzerek Geçme Yarışması”nın bu yıl 23.’sü yapılıyor. Bu yarışa İngiltere, Katalonya, Jamaika, ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, İtalya, Rusya, İspanya, İrlanda ve Almanya’dan 80 amatör ve profesyonel yüzücü katılıyor. Bu turistler Asya ile Avrupa’nın birbirine bağlandığı bu boğazı geçmek için buradalar. Hera ile Leandros’un aşkını da burada yaşatmak istiyorlar. Ayıca İngilizlerin en önemli yazarlarından birisi olan Lord Byron’ın 1800’lü yıllarda Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçmesi ve bunu şiirlerinde anlatması turistlerin buraya ilgisini artırıyor. Bu yüzme yarışı öncesi katılımcıların Çanakkale Boğazının sularına alışabilmeleri için prova yapmalarını uygun gördük. Provanın ardından 30 Ağustos günü 11 ülkeden 80 yüzücünün de da katılımı ile yarış yapılacak. Gelecek yıllarda bu etkinliğe yabancı ülkelerden katılımını daha da artırmakistiyoruz. Bu konuda da çalışmalarımızı daha şimdiden başlattık” dedi.

Yüzücüler içinde yer alan Avustralya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli subay Andrew Rogless ise 94 yıl önce Çanakkale’de yaşanan savaşın ardından bugün Türklerle Anzaklar arasında dostluk bağlarının kurulduğunu ifade ederek, “94 yıl önce dedelerimizin savaştığı topraklarda şimdi deniz içinde Türklerle dostluk içinde birlikte yüzeceğiz. Bu bize ayrı bir mutluluk veriyor” dedi.

Yüzme yarışına katılacak olan İspanyol Miquez de Palol, İrlandalı Jamien Murphy ve İngiliz Wayne Holmess de Çanakkale Boğazını yüzerek geçecek olmanın heyecanını yaşadıklarını söylediler.

Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçme yarışına 300’e yakın kişinin katılmasının beklendiği açıklandı.

İHA

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir