Böyle Olur Pehlivanların Protestosu

27 Ağustos 2010

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Çardak Yağlı Güreşleri’nin, bu yıl Ramazan ayı sebebiyle yapılmayacağının açıklanmasına tepki gösteren bazı pehlivanlar, er meydanına siyah çelenk bırakıp temsili güreş yaparak bu durumu protesto etti.

277 yıldan bu yana yapılan Geleneksel Çardak Yağlı Güreşleri’nin bu yıl Ramazan ayına denk geldiği gerekçe gösterilerek iptal edilmesine tepki gösteren bir grup güreşsever, sabah saatlerinde güreşlerin yapılacağı er meydanı önünde toplanarak alana siyah çelenk bıraktı.

Güreşseverler adına burada bir konuşma yapan emekli öğretmen Neşe Gürses, 277 yıldan bu yana yapılan güreşlerin savaş yılları ile 1999 yılındaki Gölcük Depremi’nin dışında hiç iptal edilmediğini belirterek, “Bu sene ise çeşitli mazeretler uydurularak güreşler iptal edilmiştir. Üzerine basa basa söylüyoruz. Hiç kimse uydurma mazeretlerin arkasına saklanmasın. Çünkü tarihi gömeriz diyenler yaşamları boyunca utancın altında ezileceklerdir” dedi. Güreşseverler ise ilk kez beldede böyle bir şeyle karşılaştıklarını belirterek, “Bu durumu kesinlikle kabul etmiyoruz. Geleneksel hale gelen ve Kırkpınar’dan sonra ikinci büyük güreşler olarak bilinen Çardak Güreşleri’nin iptal edilmesine bir anlam veremiyoruz ve bu güreşlerin bayramdan sonra yeniden yapılmasını istiyoruz” dedi.

Öte yandan Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş ise her yıl 26 Ağustos 2010 tarihinde yapılan geleneksel Çardak Yağlı Güreşleri’nin bu yıl Ramazan ayına gelmesi nedeniyle iptal edildiğini belirterek, “Geçen yıl da güreşler yine Ramazan ayı içine gelmişti. Bu sebeple de katılım çok düşüktü. Panayırımız da yine aynı döneme geliyordu. Panayırımızla satmış olduğunuz biletlerden sadece 38 bin TL para elde etmiştik. Geçen yıl güreşlere ise 165 bin TL para harcamıştık. Buradan da 127 bin TL bir zarar ettik. Belediyemizin kasasından bu para çıktı. Belediyemizin bütçesi malum. Bu yapılan masraf sebebiyle belediyemizin yapacağı birçok yatırımı yapamadım. Bu sebeple de bu yılki güreşleri ertelemek zorunda kaldık” diye konuştu.

Yapılan konuşmalar ve açıklamaların ardından, Haluk Çırpan ile Ulaş Arslan yağlanarak er meydanının girişinde protesto amacıyla güreş yaptı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir