Bozcaada Açıklarındaki Gemi Kazası ile İlgili Soruşturma Başlatıldı

03 Aralık 2008

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesi açıklarında yabancı bayraklı iki yük gemisinin çarpıştığı kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Denizcilik Müsteşarlığı Çanakkale Bölge Müdürü Ender Kurt, Rusya’dan İtalya’ya boş olarak giden Panama bayraklı “Emerald 1” isimli gemi ile Aliağa’dan Rusya’ya 2 bin 749 metrik ton ayçiçeği taşıyan Ukrayna bayraklı “Danapris 2” gemisinin Bozcaada açıklarında saat 21.14 sıralarında çarpıştığını belirterek, “Kaza sonrası güvenlik açısından bölgeye römorkörler ile Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait botlar gönderilmişti. Yapılan incelemeler sonunda gemilerde ölen ya da yaralananın olmadığı belirlendi.
Kazazede gemilerden “Emerald 1” Bozcaada’nın kuzeyine, “Danapris 2″ de adanın güneyine demirletildi. Kaza Bozcaada açıklarında olduğu için soruşturmayı Bozcaada Liman Başkanlığı sürdürüyor. Bu konuda gemilerin kaptanları ile diğer personelinin ifadeleri alınacak. Aynıca Denizcilik Müsteşarlığı Çanakkale Bölge Müdürlüğü olarak da bizler gemi sörveylerinden oluşan deniz kazası inceleme komisyonunu oluşturarak bu kazanın sebeplerini bulmaya çalışacağız. Kazanın kesin sebebinin belirlenmesinin ardından
gemilerle ilgili işlem yapılacak” dedi.

Bu arada gemilerden Panama bayraklı “Emerald 1″in sancak baş omuzluk kısmında 1,5 metrelik bir yarık, Ukrayna bayraklı “Danapris 2” gemisinde de hafif hasar olduğu öğrenildi. Olayla ilgili tahkikat sürdürülüyor.
İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir