Bozcaada Forum’un Toplantısına Belediye Başkanı Mustafa Mutay da Katıldı

06 Ekim 2013

Bozcaada Forum’un her perşembe Zübeyde Hanım Parkı’nda gerçekleştirdiği toplantıların 03 Ekim Perşembe günü düzenlenen 21’ncisi hava şartlarından dolayı Sosyal Tesisler’de yapıldı. Bozcaada Belediye Başkanı Mustafa Mutay’ın da katıldığı toplantıda son dönemde yerel ve ulusal basında yer alan Bozcaada Forum katılımcılarıyla Belediye Başkanının karşılıklı ithamlarının da yüz yüze görüşülerek açıklığa kavuşturulduğu öğrenildi.

Yaklaşık 25 katılımcının yer aldığı Forum toplantısı moderatör tarafından forum ilkelerinin okunması ile başladı. Ayvacık Babadere’de yapılması planlanan termik santralin bölgeye vereceği zararlar forum gündemine taşınırken bir başka gündem maddesi de Bozcaada Hayvanlarını Koruma çalışmaları oldu. Sokak hayvanlarına yardım konusunda Belediye’nin gerekli desteği vereceğini belirten Başkan Mutay, Bozcaada’nın sorunlarının Belediye’den kaynaklanmadığını dile getirerek Bozcaada Forum’un Bozcaada’nın diğer sorunlarına da değinmesi gerektiğini söyledi.

Bozcaada Belediye Başkanı Mustafa Mutay’ın yerel ve ulusal medyada yer alan demeçleri, Atık su ve Kanalizasyon Sorunu ve Yeni Çevre Düzenleme Planının gündeme gelmesi ile Forum katılımcılarının endişe ve eleştirilerinin dile getirildiği toplantıda forum gündeminde uzun süredir yer bulan bu konuların şeffaf bir ortamda tartışılıp görüşüldüğü belirtildi. Başkan Mutay’ın toplantıda Poyraz Limanı’ndan denize direkt olarak yapıldığı iddia edilen atık su deşarjı ile ilgili arıtılmamış fosseptiğin denize deşarj edilmediğini ayrıca Yeni Çevre Düzenleme Planının revizyona girme durumunda Bozcaada Forum katılımcılarının kaygı ve eleştirilerini dikkate alacağını ifade ettiği öğrenildi. Toplantının sonunda Bozcaada Belediyesi’nin bazı konularda Bozcaada Forum çalışmalarına ve önerilerine destek verebileceği kaydedildi.

Bozcaada Forumu tarafından www.bozcaadaforum.com internet sitesinde paylaşılan, 03 Ekim 2013 Perşembe günü 25 kişinin katılımıyla Sosyal Tesisler’de gerçekleşen toplantı notları ve alınan kararlar şöyle;

Bir sonraki forumun moderatörü seçildi.
Bir katılımcı Ayvacık Babadere’de yapılması planlanan Termik Santral konusunun bölgeye vereceği zararlardan dolayı gündeme alınmasını önerdi.
Bir katılımcı Ayvacık Babadere’de yapılacak Termik Santral konusunda mevcut birçok çevre örgütünün harekete geçtiğini belirterek bu çevre örgütleri ile iletişime geçilmesini önerdi.
Bir katılımcı konunun sonraki haftalarda da gündemde tutulmasını önerdi. Konu hakkında daha fazla araştırmalar yapılması ve sonraki haftalarda da gündeme alınması fikri benimsendi.
Bir katılımcı sokak hayvanlarına yardım konusunda yerel yönetim ile koordinasyona girilmesinin faydalı olacağını dile getirdi.
Bir katılımcı ada kedilerinin barınaklara konulamayacağını dile getirerek özellikle kış aylarında adada ikamet eden herkesin kapılarının önündeki kedilere kendi imkanları çerçevesinde bakmalarının daha yerinde olduğunu söyledi.
Bir katılımcı yerel yönetim ile birlikte sokak hayvanlarını kısırlaştırma çalışmalarının yapılmasını önerdi.
Bir katılımcı arıtma ve atık su sorununun yerel yönetimden kaynaklanmadığını dile getirerek açılan davalar sonucunda konunun çözüme kavuşamadığını ve zaman kaybedildiğini dile getirdi.
Bir katılımcı atık suların arıtılmadan ve derin deşarj kullanılmadan denize döküldüğünü dile getirdi.
Bir katılımcı yerel yönetimin arıtılmamış fosseptiği denize basmadığını söyledi.
Bir katılımcı medyada yerel yönetim tarafından Bozcaada Forum’a ciddi suçlamaların yapıldığını dile getirdi.
Bir katılımcı medya’nın söylemleri abartabileceğinin altını çizdi.
Bir katılımcı forum oluşumlarının yapı ve ilkelerini hatırlatarak Bozcaada Forum’un “Herhangi bir suçlu aranmadığı gibi, herhangi bir grupla ya da kimseyle hesaplaşmaya girilmemelidir.” ilkesinin taviz verilmeden uygulandığına vurgu yaptı.
Bir katılımcı Yeni Çevre Düzenleme planının Bozcaada’ya birçok yönden zarar vereceğini ve bu zararların göz ardı edilmemesi gerektiğini ve bu konu hakkında endişelerini dile getirdi.
Bir katılımcı yerel yönetimin Yeni Çevre Düzenleme planı ile ranta izin vermeyeceğini planın yanlış anlaşıldığını dile getirdi. Bazı uygulamaların yerel yönetim tarafından durdurulup engellenebileceğinin altını çizdi.
Bir katılımcı Yeni Çevre Düzenleme planının revizyona girmesi halinde yerel yönetimin forumun ortaya koyduğu endişeleri dikkate alması gerektiğini belirtti.
Bir katılımcı İmar çalışma grubunun yerel yönetim ile bir araya gelerek endişe ve eleştirilerini paylaşmasını önerdi. Öneri oy birliği ile kabul edildi.
Bir katılımcı Bozcaada’nın birçok sorunu olduğunu ve sadece birkaç konu üzerinde yoğunlaşılmaması gerektiğini söyledi.
Bir katılımcı Bozcaada’dan Çanakkale’ye yapılan sezonluk yerleşimlerin adaya ve özellikle de esnafa büyük zarar verdiğini dile getirdi.
Bir katılımcı bağcılık sorununun imar sorunundan öte üzüm fiyatlarının çok düşük olmasından kaynaklandığını ve bağcılığın cazip bir sektör olmaktan çıktığını ancak turizm ile birlikte sürdürülebilir bir duruma geldiğini belirtti.
Bir katılımcı Bozcaada’da konut sıkıntısı yaşandığını bu durumdan dolayı birçok gencin evlenemediğini dile getirdi.
Forumun bir sonraki toplantısı 10 Ekim 2013 Perşembe günü saat 17.00’de, Sosyal Tesislerde yapılacak. Adayı seven herkese açıktır.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir